TĒMA: Tieslietas

Zemesgrāmatas ieraksts norāda īpašnieku

J
jautā:
04. janvārī, 2022
Ilona

Pagājušajā gadā ir nomaksāta hipotēka par zemes īpašumu Olaines novadā. Īpašums vēl nav ierakstīts zemesgrāmatā. Vai ir iespējams pārdot īpašumu bez zemesgrāmatas ieraksta citam īpašniekam un ierakstīt zemesgrāmatā uz jaunā īpašnieka vārda?

A
atbild:
12. janvārī, 2022
Olga Lauva
juriste

Atbilstoši Civillikuma 993. pantam nodošana vien vēl nenodibina nekustama īpašuma ieguvējam īpašuma tiesību: to iegūst tikai ar iegūšanas tiesiskā pamata un par to izgatavotā akta ierakstīšanu zemesgrāmatās.

Zemesgrāmatās jāieraksta ne vien katrs nekustama īpašuma atsavinājums, bet arī vispār katra tā īpašnieka maiņa.

Civillikuma 994. pants paredz, ka par nekustama īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatās.

Savukārt Zemesgrāmatu likuma 1. pants paredz, ka zemesgrāmatās ieraksta nekustamus īpašumus un nostiprina ar tiem saistītās tiesības. Zemesgrāmatas ir visiem pieejamas, un to ierakstiem ir publiska ticamība. Nekustamo īpašumu ierakstīšana un lietu tiesību nostiprināšana ir obligāta.

Līdz ar to jums sākumā būs jānostiprina nekustamais īpašums uz sava vārda zemesgrāmatā, lai vēlāk varētu veikt darījumus ar nekustamo īpašumu, tai skaitā atsavinot to citai personai.