TĒMA: Satiksme

Kā tikt pie ceļa, lai nokļūtu savā zemesgabalā

J
jautā:
03. janvārī, 2022
Kristiana

Labdien! Nopirkām zemi Mārupes novadā. Īpašniekam bija jāizveido ceļš, no kura visi var tikt savos zemesgabalos. Īpašnieks ar saviem solījumiem ir pazudis, uz telefona zvaniem neatbild. Pētot situāciju, izrādās, ka Mārupes pašvaldība ir devusi atļauju zemesgabalus sadalīt bez fiziska piebraucamā ceļa (likumiski to nedrīkstēja darīt). Šobrīd lūdzam pašvaldībai izskatīt citu variantu ceļa izbūvei pāri noteku grāvim, bet mums šo iespēju liedz. Uzskatām, ka pašvaldībai par savu kļūdu arī būtu jāuzņemas atbildība un jāmēģina palīdzēt rast risinajumu. Kā mums pareizāk būtu rīkoties? Kur varam vērsties?

A
atbild:
19. janvārī, 2022
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jolanta Kramerovska, zvērināta advokāte

Uz šo jautājumu nav iespējams sniegt konsultāciju, neiepazīstoties ar detalizētu informāciju, jo svarīgi izvērtēt zemes piederību, pašvaldības detālplānojumu, pašvaldības izdotos administratīvos aktus attiecībā uz atteikumu izveidot ceļu. Tomēr jebkurā gadījumā jautājuma risināšanā būtiska loma būs pašvaldībai, tāpēc vispārīgs ieteikums ir kopīgi īpašniekiem vērsties pašvaldībā, lai meklētu iespējamu variantu ceļa izveidei, bet tālāk jau atbilstoši varēs piemeklēt juridisku risinājumu situācijai. Pret īpašnieku,  kas nav izpildījis līguma saistības, var vērsties tiesā ar prasību par saistību izpildi un, iespējams, arī ar prasību par zaudējumu atlīdzību.