SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 16 minūtes
RUBRIKA: Stājas spēkā
TĒMA: Satiksme

No 1. marta paplašināts maksas ceļu tīkls un stājas spēkā vinješu likmju izmaiņas kravas transportam virs 3,5 tonnām

Stājas spēkā 01.03.2026.

FOTO: Lauris Nagliņš, LETA.

2026. gada 1. martā stājās spēkā grozījumi Autoceļu lietošanas nodevas likumā, kas paplašina autoceļu sarakstu ar jauniem valsts galveno un reģionālo autoceļu posmiem, par kuru izmantošanu jāmaksā nodeva. Vienlaikus stājušās spēkā vinješu likmju izmaiņas kravas transportam virs 3,5 tonnām. Vieglākam komerctransportam autoceļu lietošanas nodevas likmes 2026. gadā saglabājas 2025. gada līmenī, izņemot bezemisiju transportlīdzekļus un tos transportlīdzekļus, kuru motora izmešu līmenis atbilst EURO IV grupai. Papildus ar grozījumiem paplašināts nodevas atbrīvojuma periods lauksaimniekiem un zemnieku saimniecībām, kā arī ieviests jauns atbrīvojums daudzbērnu ģimenēm un reemigrantiem.

Stājoties spēkā grozījumiem Autoceļu lietošanas nodevas likumā (turpmāk – grozījumi), autoceļu nodeva, tāpat kā līdz šim, jāmaksā tikai kravas auto ar pilnu masu virs 3000 kg, bet vieglajiem auto ar pilnu masu virs 3000 kg vinjetes nav nepieciešamas, norāda Satiksmes ministrija (SM):

“Vinjetes nav vajadzīgas kravas auto, kas nodevas autoceļus neizmanto, piemēram, visiem tiem, kuri pārvadā kravas savas saimniecības ietvaros vai tuvākajā apkārtnē un nebrauc pa nodevas autoceļu. Tāpat vinjetes joprojām nav nepieciešamas arī auto, kas smagāki par 3000 kg, bet nav reģistrēti kā kravas transportlīdzekļi, piemēram, ģimenes auto ar septiņām sēdvietām.

Tāpat kā iepriekš, vinjetes nav nepieciešamas arī kravas auto, kuru pilna masa ir līdz 3000 kg, piemēram, Citroen Berlingo, Opel Combo, Renault Partner u. tml. (Latvijā reģistrēti aptuveni 45 000 šādu transportlīdzekļu).”

Nodevas objekti ir noteikti Autoceļu lietošanas nodevas likuma (turpmāk – ALN likums) 2. pantā. Savukārt saskaņā ar ALN likuma 3. pantu nodevu maksā mehāniskā transportlīdzekļa īpašnieks, turētājs vai pārvadātājs Ministru kabineta (MK) noteiktajā kārtībā (skat. MK noteikumus Nr. 272 “Autoceļu lietošanas nodevas maksāšanas, iekasēšanas un administrēšanas kārtība”).

Papildināts autoceļu saraksts, par kuru izmantošanu nepieciešama vinjete

Saskaņā ar grozījumiem autoceļu saraksts paplašināts ar jauniem valsts galveno un reģionālo autoceļu posmiem, par kuru izmantošanu jāmaksā nodeva.

Kā skaidro SM, izmaiņas bija vajadzīgas, lai novērstu iespēju izvairīties no nodevas maksājuma: “Nereti pārvadātāji tranzītā apzināti izvēlējās maršrutus, kas atrodas ārpus nodevas piemērošanas teritorijas. Nodeva tiek attiecināta uz autoceļiem vai to posmiem, kurus funkcionāli izmanto kā apvedceļus, kā arī uz autoceļiem, kas kalpo kā galvenie piekļuves autoceļi Latvijas ostām.”

“Paplašinātais vinjetes tvērums novērsīs reģionālo autoceļu, kas nav paredzēti kravu pārvadāšanai, bojāšanu. Nodeva netiek attiecināta uz visu reģionālo autoceļu tīklu – ir ņemtas vērā šo ceļu funkcijas, satiksmes intensitāte un izmantošanas raksturs. Savukārt iekasētā nodeva ļaus minētos ceļus atjaunot,” stāsta SM Autosatiksmes departamenta direktors Tālivaldis Vectirāns.

Satiksmes ministrijas vizuālis.

SM aicina laikus iepazīties ar ALN likumā papildu ietvertajiem autoceļiem un to posmiem, lai nebūtu nepatīkamu pārsteigumu:

“Uz Latvijas autoceļiem, izmantojot tehniskos līdzekļus, tiek veikta administratīvo pārkāpumu kontrole un fiksēšana, arī neapturot transportlīdzekli. Autoceļu lietošanas nodevas samaksas kontrole un pārkāpumu fiksēšana uz valsts galvenajiem autoceļiem tiek veikta, izmantojot arī ceļa meteostaciju videokameras.”


Kāds sods paredzēts par ceļa lietošanu
, ja nav samaksāta autoceļu lietošanas nodeva

ALN likuma 11. pants

(1) Par likumā noteiktā valsts autoceļa posma lietošanu, ja autoceļu lietošanas nodeva nav samaksāta pilnā apmērā, piemēro naudas sodu transportlīdzekļa īpašniekam, turētājam vai pārvadātājam no 300 līdz 500 eiro.

(2) Par likumā noteiktā valsts autoceļa posma lietošanu, ja autoceļu lietošanas nodeva nav samaksāta, piemēro naudas sodu transportlīdzekļa īpašniekam, turētājam vai pārvadātājam no 500 līdz 1000 eiro.

Valsts galveno un reģionālo autoceļu posmi

Valsts galveno un reģionālo autoceļu posmi, par kuru lietošanu maksājama nodeva, noteikti ALN likuma 1. pielikumā.

Līdz šim minētajā pielikumā bija iekļauti 17 valsts galvenā un reģionālā autoceļa posmi, par kuru lietošanu maksājama nodeva. No 2026. gada 1. marta tajā ietverti 30 valsts galvenā un reģionālā autoceļa maršruta nosaukumi (treknrakstā attēloti jaunie posmi; šeit un turpmāk – red. piez.).

Valsts galvenā un reģionālā autoceļa maršruta indekss

Valsts galvenā un reģionālā autoceļa maršruta nosaukumi, par kuru lietošanu nepieciešama vinjete

līdz 2026. gada 28. februārim

no 2026. gada 1. marta

A1

Rīga (Baltezers)–Igaunijas robeža (Ainaži)

Rīga (Baltezers)–Igaunijas robeža (Ainaži)

A2

Rīga–Sigulda–Igaunijas robeža (Veclaicene)

Rīga–Sigulda–Igaunijas robeža (Veclaicene)

A3

Inčukalns–Valmiera–Igaunijas robeža (Valka)

Inčukalns–Valmiera–Igaunijas robeža (Valka)

A4

Rīgas apvedceļš (Baltezers–Saulkalne)

Rīgas apvedceļš (Baltezers–Saulkalne)

A5

Rīgas apvedceļš (Salaspils–Babīte)

Rīgas apvedceļš (Salaspils–Babīte)

A6

Rīga–Daugavpils–Krāslava–Baltkrievijas robeža (Patarnieki)

Rīga–Daugavpils–Krāslava–Baltkrievijas robeža (Patarnieki)

A7

Rīga–Bauska–Lietuvas robeža (Grenctāle)

Rīga–Bauska–Lietuvas robeža (Grenctāle)

A8

Rīga–Jelgava–Lietuvas robeža (Meitene)

Rīga–Jelgava–Lietuvas robeža (Meitene)

A9

Rīga (Skulte)–Liepāja

Rīga (Skulte)–Liepāja

A10

Rīga–Ventspils

Rīga–Ventspils

A11

Liepāja–Lietuvas robeža (Rucava)

Liepāja–Lietuvas robeža (Rucava)

A12

Jēkabpils–Rēzekne–Ludza–Krievijas robeža (Terehova)

Jēkabpils–Rēzekne–Ludza–Krievijas robeža (Terehova)

A13

Krievijas robeža (Grebņeva)–Rēzekne–Daugavpils–Lietuvas robeža (Medumi)

Krievijas robeža (Grebņeva)–Rēzekne–Daugavpils–Lietuvas robeža (Medumi)

A14

Daugavpils apvedceļš (Kalkūni–Tilti)

Daugavpils apvedceļš (Kalkūni–Tilti)

A15

Rēzeknes apvedceļš

Rēzeknes apvedceļš

P4

 

RīgaĒrgļi (no 0,00 km līdz 8,60 km)

P5

Ulbroka–Ogre

Ulbroka–Ogre (no 0,00 km līdz 20,50 km)

P68

 

DaugavpilsSkrudalienaBaltkrievijas robeža (Silene)

P70

 

SventeLietuvas robeža (Subate)

P73

 

VecumniekiNeretaSubate

P76

 

AizkraukleJēkabpils

P79

 

P79 KokneseĒrgļi (no 0,00 km līdz 3,10 km)

P80

Tīnūži–Koknese

Tīnūži–Koknese

P85

 

Rīgas HESJaunjelgava

P87

 

BauskaAizkraukle (no 60,20 km līdz 76,30 km)

P89

 

ĶekavaSkaistkalne

P90

 

Rīgas HESPulkarne

P108

 

VentspilsKuldīgaSaldus (no 0,00 km līdz 13,20 km)

P111

 

Ventspils (Leči)–Grobiņa

P137

 

LapeniekiĶekavaĢūģi

Vinješu likmju izmaiņas kravas transportam virs 3,5 tonnām

Grozījumi paredz, ka no 2026. gada 1. marta transportlīdzekļiem un to sastāviem ar pilnu masu virs 3,5 tonnām autoceļu lietošanas maksu nosaka atkarībā no motora izmešu klases – bezemisiju transportam vinjete turpmāk ir bez maksas, savukārt pārējās motora izmešu klasēs nodeva paaugstināta.

Nodevas likmes transportlīdzekļiem un to sastāviem ar pilnu masu virs 3,5 tonnām iedala divās grupās:

  • transportlīdzekļi un to sastāvi ar pilnu masu no 3501 līdz 12 000 kg;
  • transportlīdzekļi un to sastāvi ar pilnu masu no 12 001 kg.

Papildus LV portāls vērš uzmanību, ka no apvienotās transportlīdzekļa motora izmešu līmeņa grupas EURO IV, V, EEV turpmāk EURO IV grupa ir izdalīta atsevišķi. Tādējādi EURO IV transportlīdzekļu grupai turpmāk tiek piemērota augstāka nodevas likme nekā EURO V, EEV grupai.

Nodevas likmes salīdzinājums transportlīdzekļiem un to sastāviem ar pilnu masu no 3501 līdz 12 000 kg

 

Transportlīdzekļa motora izmešu līmenis

Nodevas likmes (eiro)

1 dienas likme

7 dienu likme

30 dienu (mēn.) likme

Gada likme

Gads

līdz 01.03.2026.

no 01.03.2026.

līdz 01.03.2026.

no 01.03.2026.

līdz 01.03.2026.

no 01.03.2026.

līdz 01.03.2026.

no 01.03.2026.

EURO 0, I, II

15

17

37

43

74

87

760

870

EURO III

12

14

30

37

60

74

610

740

EURO IV

9

13

22

32

45

64

460

640

EURO V, EEV

9

12

22

30

45

61

460

610

EURO VI un mazāk piesārņojošs

7

10

18

24

37

48

380

480

Bezemisiju

4

0

10

0

20

0

205

0

Jaunās nodevas likmes transportlīdzekļiem un to sastāviem ar pilnu masu no 12 001 kg pieejamas ALN likuma 2. pielikuma 3. punktā.

Transportlīdzekļiem līdz 3,5 tonnām vinješu likmju izmaiņas stāsies spēkā 2027. gada 1. janvārī, bet ir izņēmumi

Lai nodevas paaugstināšana mazāk ietekmētu mazos uzņēmumus, transportlīdzekļiem līdz 3,5 tonnām tā atlikta līdz 2027. gada 1. janvārim.

Līdz 2026. gada 31. decembrim transportlīdzekļiem ar pilnu masu no 3001 līdz 3500 kg nodevas likme saglabājas 2025. gada līmenī, izņemot:

  • bezemisiju transportlīdzekļus, kuriem vinjete turpmāk ir bez maksas;
  • transportlīdzekļus, kuru motora izmešu līmenis atbilst EURO IV grupai (likme nedaudz paaugstinājusies, jo iepriekš EURO IV netika izdalīta atsevišķi, bet ietilpa EURO V, EEV grupā).

Nodevas likmes salīdzinājums transportlīdzekļiem ar pilnu masu no 3001 līdz 3500 kg 2026. un 2027. gadā

 

Transportlīdzekļa motora izmešu līmenis

Nodevas likmes (eiro)

1 dienas likme

7 dienu likme

30 dienu (mēn.) likme

Gada likme

Gads

no 2026gada 1marta

no 2027gada

no 2026gada 1marta

no 2027gada

no 2026gada 1marta

no 2027gada

no 2026gada 1marta

no 2027gada

EURO 0, I, II

10

12

25

31

50

63

510

630

EURO III

8

11

18

27

36

54

370

540

EURO IV

7

(iepriekš 6)

10

17

(iepriekš 15)

25

34

(iepriekš 30)

50

340

(iepriekš 310)

500

EURO V, EEV

6

9

15

22

30

45

310

450

EURO VI un mazāk piesārņojošs

5

7

12

18

25

36

260

360

Bezemisiju

0

(iepriekš 3)

0

(iepriekš 7)

0

(iepriekš 14)

0

(iepriekš 155)

Kā akcentē SM, nodevas paaugstināšanas mērķis ir mazināt negatīvo ietekmi uz vidi un autoceļiem.

LV portāls atgādina, ka autoceļu lietošanas nodeva iepriekšējo reizi tika paaugstināta 2025. gada 1. janvārī atbilstoši minētajiem grozījumiem Autoceļu lietošanas nodevas likumā.


PIEMĒRI

  • No 2021. gada 20. oktobra līdz 2024. gada 31. decembrim transportlīdzeklim ar pilnu masu no 3001 līdz 3500 kg (neatkarīgi no tā motora izmešu līmeņa grupas) nodevas gada likme bija 300 eiro.

  • No 2025. gada 1. janvāra transportlīdzeklim ar pilnu masu no 3001 līdz 3500 kg, kas atbilst EURO 0, I, II transportlīdzekļa motora izmešu līmeņa grupai, nodevas gada likme kļuva 510 eiro, EURO VI un mazāk piesārņojoša transportlīdzekļa motora izmešu līmeņa grupai – 260 eiro.

  • No 2021. gada 20. oktobra līdz 2024. gada 31. decembrim transportlīdzekļiem un to sastāviem ar pilnu masu no 3501 līdz 12 000 kg, kas atbilst EURO 0, I, II grupai, nodevas gada likme bija 535 eiro.

  • No 2025. gada 1. janvāra transportlīdzekļiem un to sastāviem ar pilnu masu no 3501 līdz 12 000 kg, kas atbilst EURO 0, I, II grupai, nodevas gada likme kļuva 760 eiro.

  • No 2021. gada 20. oktobra līdz 2024. gada 31. decembrim transportlīdzeklim ar pilnu masu no 12 001 kg (ne vairāk kā trīs asis), kas atbilst EURO 0, I, II grupai, nodevas gada likme bija 611 eiro.

  • No 2025. gada 1. janvāra transportlīdzeklim ar pilnu masu no 12 001 kg (ne vairāk kā trīs asis), kas atbilst EURO 0, I, II grupai, nodevas gada likme kļuva 1220 eiro.

Lielāks nodevas atbrīvojuma periods zemnieku saimniecībām, lauksaimniekiem un mazajiem uzņēmējiem

Līdz šim zemnieku saimniecības, lauksaimnieki un mazie uzņēmēji, kas atbilda ALN likuma 6. panta pirmās daļas 11. un 12. punktam, varēja nemaksāt nodevu no kārtējā gada 10. jūlija līdz 30. septembrim (gandrīz trīs mēnešus).

Stājoties spēkā grozījumiem, zemnieku saimniecības, lauksaimnieki un mazie uzņēmumi, kas atbilst ALN likuma 6. panta pirmās daļas 11. un 12. punktā noteiktajām prasībām, no vinjetes iegādes būs atbrīvoti deviņus mēnešus jeb no kārtējā gada 1. marta līdz 30. novembrim.


6
. pants. Atbrīvojumi no nodevas maksāšanas

(1) Nodevu nemaksā:

[..]

11) no kārtējā gada 1. marta līdz 30. novembrim – par transportlīdzekļiem, kuru īpašnieks vai turētājs ir fiziskā vai juridiskā persona, kas iekļauta Lauku atbalsta dienesta maksājumu saņēmēju datubāzē:

 

  • ja personas īpašumā vai turējumā reģistrēts viens transportlīdzeklis, atbrīvojumu no nodevas par to piemēro, ja nodokļu maksātāja ieņēmumi no lauksaimnieciskās ražošanas pēdējā iesniegtajā uzņēmuma gada pārskatā vai pēdējā iesniegtajā gada ienākumu deklarācijā ir vismaz 5000 eiro (neieskaitot saņemto valsts un Eiropas Savienības atbalstu lauksaimniecībai un lauku attīstībai);

  • ja personas īpašumā vai turējumā reģistrēti vairāki transportlīdzekļi, par pirmo atbrīvojumu no nodevas piemēro, ja nodokļu maksātāja ieņēmumi no lauksaimnieciskās ražošanas pēdējā iesniegtajā uzņēmuma gada pārskatā vai pēdējā iesniegtajā gada ienākumu deklarācijā ir vismaz 5000 eiro (neieskaitot saņemto valsts un Eiropas Savienības atbalstu lauksaimniecībai un lauku attīstībai), un par katru nākamo transportlīdzekli atbrīvojumu no nodevas piemēro uz katriem 70 000 eiro ieņēmumu no lauksaimnieciskās ražošanas pēdējā iesniegtajā uzņēmuma gada pārskatā vai pēdējā iesniegtajā gada ienākumu deklarācijā (neieskaitot saņemto valsts un Eiropas Savienības atbalstu lauksaimniecībai un lauku attīstībai);

12) no kārtējā gada 1. marta līdz 30. novembrim – kooperatīvā sabiedrība, kas atbilst normatīvajos aktos noteiktajiem atbilstības kritērijiem lauksaimniecības nozarē, ievērojot šādus nosacījumus:

 

  • ja kooperatīvās sabiedrības īpašumā, turējumā vai valdījumā ir viens transportlīdzeklis, atbrīvojumu no nodevas piemēro neatkarīgi no kooperatīvās sabiedrības neto apgrozījuma pēdējā iesniegtajā sabiedrības gada pārskatā;

  • ja kooperatīvās sabiedrības īpašumā, turējumā vai valdījumā ir vairāki transportlīdzekļi, atbrīvojumu no nodevas piemēro par vienu transportlīdzekli uz katriem 99 600 eiro no kooperatīvās sabiedrības neto apgrozījuma pēdējā iesniegtajā sabiedrības gada pārskatā.

“Attiecīgi vinjete lauksaimniekiem turpmāk būs jāiegādājas tikai ziemas mēnešos – decembrī, janvārī un februārī. Līdz ar šīm izmaiņām likvidētas arī 270 dienu vinjetes, jo tās vairs nebūs vajadzīgas,” norāda SM.

Ieviesti nodevas atvieglojumi daudzbērnu ģimenēm un reemigrantiem

Atbilstoši SM sniegtajai informācijai ar grozījumiem ieviesta arī 50% atlaide vienam N1 klases kravas auto, kas tiks piemērota daudzbērnu un reemigrantu ģimenēm, vinjeti iegādājoties uz 30 dienām vai gadu.

Turpmāk ALN likuma 6. panta 11 un 12 daļa noteic, ka:

  • daudzbērnu ģimene nodevu maksā 50% apmērā par vienu ģimenes locekļa īpašumā, turējumā vai valdījumā reģistrētu kravas transportlīdzekli, kura pilna masa ir no 3001 līdz 3500 kg, ja nodeva tiek maksāta par 30 dienām vai gadu;
  • reemigrants vai reemigrantu ģimene nodevu maksā 50% apmērā par vienu reemigranta vai reemigranta ģimenes locekļa īpašumā, turējumā vai valdījumā reģistrētu kravas transportlīdzekli, kura pilna masa ir no 3001 līdz 3500 kg, ja nodeva tiek maksāta par 30 dienām vai gadu.

ALN likuma izpratnē reemigrants ir Latvijas valstspiederīgais, kas pēc dzīves ārvalstīs atgriezies uz pastāvīgu dzīvi Latvijā un reģistrējies Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas reemigrācijas atbalsta programmā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI