E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 24747
Lasīšanai: 3 minūtes
2
2

Par parāda piedziņu citā Eiropas Savienības dalībvalstī

J
jautā:
13. novembrī, 2021
TS

Labdien! Vai galvotāja pienākuma nepildīšanas gadījumā hipotēkai tiek uzskaitīti tikai īpašumi un konti Latvijas teritorijā, vai arī, ja īpašums ir Dānijā, banka tāpat var vērsties ar pieprasījumu to atsavināt?

A
atbild:
23. novembrī, 2021
Santa Blumberga
juriste, speciāli LV portālam

Eiropas Savienībā to, kādā kārtībā vienas dalībalsts spriedumu var atzīt un izpildīt citā dalībvalstī, nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes 2012. gada 12. decembra regula (ES) Nr.1215/2012 par jurisdikciju un spriedumu atzīšanu un izpildi civillietās un komerclietās (pārstrādātā versija) jeb Briseles Ibis regula.

Eiropas Savienības dalībvalstī pieņemtu spriedumu pārējās dalībvalstis atzīt bez jebkādas īpašas procedūras, līdz ar to, pamatojoties uz savstarpējās uzticēšanās principu, spriedums, kas ir izpildāms izcelsmes valstī, ir izpildāms arī pārejās Eiropas Savienības valstīs.

Tas nozīmē: ja parāda piedzinējs (prasītājs) nevar veikt spieduma izpildi Latvijā (piemēram, parādniekam Latvijā nav vai nav pietiekamu ienākumu), tad sprieduma izpildi var mēģināt panākt arī citā Eiropas Savienības dalībvalstī.

Briseles Ibis regula ir piemērojama nolēmumu izpildē gandrīz visos civiltiesiskajos un komerciālajos strīdos, izņemot strīdus par fizisko personu juridisko statusu, tiesībspēju vai rīcībspēju, īpašumtiesībām, kas izriet no laulības attiecībām, bankrota procedūrām, maksātnespējīgu uzņēmumu vai citu juridisko personu likvidāciju, sociālo apdrošināšanu, šķīrējtiesu, uzturēšanas saistībām, kas izriet no ģimenes, vecāku un bērnu, laulības vai radniecības attiecībā, testamentiem un mantošanu (skatīt Briseles Ibis regulas 1. pantu).

Briseles Ibis regulu piemēro visās Eiropas Savienības dalībvalstīs, t.sk. arī Dānijā.

Lai arī saskaņā ar Protokolu par Dānijas nostāju Dānijai nav saistoša Briseles Ibis regula, tomēr Dānija ir pieņēmusi lēmumu atkāpties no minētā protokola noteikumiem, saskaņā ar Eiropas Kopienas un Dānijas Karalistes 2005. gada 19. oktobra nolīgumu un atzīt sev par saistošu Briseles Ibis regulu.

Ja ir stājies spēkā Latvijas tiesā taisīts spriedums (tiesvedībā, kas ierosināta 2015. gada 10. janvārī vai pēc tam), tad pēc ieinteresētās puses (piedzinēja) lūguma Latvijas tiesa saskaņā ar Civilprocesa likuma 541.1 panta ceturto 4 prim daļu izdod speciālu apliecību, kas iesniedzama izpildes dalībvalsts attiecīgajā tiesā vai iestādē.

Mazliet cita kārtība ir noteikta, ja Latvijas tiesas spriedums pieņemts tiesvedībā pirms 2015. gada 10. janvāra un pēc 2004. gada 1. maija, jo tadā gadījumā piemērojami Regulas (EK) Nr.44/2001 jeb Briseles I regulas noteikumi un Civilprocesa likuma 541.1 panta trešā daļa, bet arī minētajā gadījumā tā ir saistoša Dānijai.

Cits piespiedu izpildes mehānisms ir noteikts 2004. gada 21. aprīļa Eiropas Parlamenta un Padomes regulā (EK) Nr. 805/2004, ar ko tika izveidots Eiropas izpildes rīkojums neapstrīdētiem prasījumiem.

To varētu uzskatīt par Eiropas Savienības līmeņa izpildrakstu, kas automātiski izpildāms visā Eiropas Savienības teritorijā, izņemot Dāniju.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 221 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU