Kādos gadījumos darba devējam ir pienākums izmaksāt atlaišanas pabalstu

J
jautā:
10. novembrī, 2021
Anna Romanova

Labdien! Pēc abpusējas vienošanās pabeidzu darba attiecības ar kompāniju, kods: 25 (darbinieka statusa zaudēšana: citi gadījumi). Kādā veidā var saņemt tieši no kompānijas darba stāža izmaksas (cik es sapratu, tur jāskaita, cik ir nostrādātais laiks, un tad kompānija veic izmaksas). Vai ar kodu 25 izmaksas nevar saņemt?

A
atbild:
22. novembrī, 2021
Zaida Kalniņa
LV portāls

Atlaišanas pabalsta izmaksa ir atkarīga no darba attiecību izbeigšanas iemesla. To nosaka nevis VID sistēmā norādītais ziņu kods, bet gan rīkojumā norādītais pamatojums.

Darba attiecības var izbeigt pēc darbinieka paša izvēles, abām pusēm vienojoties un pēc darba devēja rosinājuma.

Ja darba attiecības ir izbeigtas pēc darbinieka iniciatīvas (pēc paša vēlēšanās), pamatojoties uz Darba likuma 100. pantu, atlaišanas pabalsts darba devējam nav jāizmaksā.

Ja darba attiecības ir izbeigtas uz abpusējas vienošanās līguma pamata, pamatojoties uz DL 114. pantu,arī tad  likums neuzliek pienākumu darba devējam izmaksāt darbiniekam atlaišanas pabalstu. Taču privātā struktūrā darba devējs to var nolemt izmaksāt pēc sava lēmuma.

Atlaišanas pabalsta izmaksu likums nosaka, ja darba attiecību izbeigšanu ir iniciējis darba devējs, pamatojoties uz Darba likuma 101. panta pirmās daļas 6., 7., 8., 9., 10. vai 11. punktu.

Saskaņā ar DL 112. pantu darba devējam ir pienākums izmaksāt darbiniekam atlaišanas pabalstu šādā apmērā:

  • viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts mazāk nekā piecus gadus;
  • divu mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts piecus līdz 10 gadus;
  • triju mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts 10 līdz 20 gadus;
  • četru mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts vairāk nekā 20 gadus.

Atlaišanas pabalsts ir jāizmaksā augstāk minētājā apmērā arī tad, ja darba attiecību izbeigšana notikusi pēc darbinieka ierosinājumam sevišķi svarīga iemesla dēļ (DL 100. panta piektā daļa).