E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 24457
Lasīšanai: 4 minūtes
3
3

Ko nozīmē darba attiecību izbeigšana, pamatojoties uz Darba likuma 110. panta piekto daļu

J
jautā:
13. oktobrī, 2021
SILVA

Labdien! Mana mamma savā vienīgajā darbavietā (fermā) ir nostrādājusi 45 gadus. Šobrīd viņai ir 63 gadi, un no 2021. gada novembra viņa vēlas doties priekšlaicīgā pensijā. Vai, rakstot iesniegumu vai slēdzot vienošanos par darba tiesisko attiecību izbeigšanu, mamma var lūgt, lai viņu no darba atbrīvo saskaņā ar 100. panta 5. daļu, tas ir, veselības problēmu dēļ? Vai tas būs atbilstoši 100. panta 5. daļai? Vai šajā gadījumā darba devējam obligāti ir jāizmaksā atlaišanas pabalsts, kā arī kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu?

A
atbild:
21. oktobrī, 2021
Zaida Kalniņa
LV portāls

Saskaņā ar Darba likuma 100. panta piekto daļu darbiniekam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu, ja viņam ir svarīgs iemesls. Par šādu iemeslu atzīstams katrs tāds apstāklis, kas, pamatojoties uz tikumības un taisnprātības apsvērumiem, neļauj turpināt darba tiesiskās attiecības.

Ko tas nozīmē? Augstākās tiesas atziņas par Darba likuma 100. panta piektās daļas piemērošanu ir šādas:

  • Augstākā tiesa 2016. gada 30. decembra sprieduma lietā Nr. SKC-2038/2016 (C28425113) atzina, ka “ne katrs ētikas un morāles normu pārkāpums ir atzīstams par tādu apstākli, kas taisnprātības un tikumības apsvērumu dēļ neļauj darbiniekam turpināt darba tiesiskās attiecības un tāpēc var tikt atzīts par pamatu darbinieka uzteikumam saskaņā ar Darba likuma 100. panta piekto daļu”;
  • uzteikuma pamats pēc Darba likuma 100. panta piektās daļas ir darbinieka subjektīvais vērtējums par izveidojušos situāciju un apstākļiem, viņam nonākot pie kategoriska atzinuma, ka darba tiesisko attiecību turpināšana nav iespējama, pamatojoties tieši uz tikumības un taisnprātības apsvērumiem, un šādam darbinieka lēmumam pēc būtības ir darba devēju sodoša daba (sk. Darba likuma 112. pantu) sakarā ar tā neattaisnojamu, prettiesisku, iespējams, neētisku rīcību;
  • uzteikuma pamatojuma esamība pēc Darba likuma 100. panta piektās daļas, ja vien tas nav saistīts ar Darba likuma 29. pantā noteikto atšķirīgas attieksmes aizlieguma pārkāpumu, jāpierāda darbiniekam. Darba devējam atbilstoši sacīkstes principam un Civilprocesa likuma 93. panta pirmajai daļai jāpierāda savu iebildumu pamatotība.

Saskaņā ar iepriekšminēto, iesniedzot darba devējam uzteikumu, kam pamatojumā norādīta Darba likuma 100. panta piektā daļa, jums ir jārēķinās, ka gadījumu vērtēs tiesa, ņemot vērā visus lietas apstākļus kopumā.

Pirmšķietami jautājumā norādītā informācija neliecina, ka jums būtu izveidojusies situācija, kas uz tikumības un taisnprātības apsvērumu pamata neļauj turpināt darba attiecības.

Ja darbinieks nevar darba attiecības turpināt veselības stāvokļa dēļ, viņam nebūtu jāsteidzas pašam rosināt darba attiecību izbeigšanu, jo tas ir darbiniekam neizdevīgi.

Ja jūsu mammai ir ārsta izdots apliecinājums, kas norāda uz veselības problēmām un nespēju veikt nolīgto darbu, tad iesniedziet to darba devējam. Uzteikumu izteiks darba devējs atbilstoši Darba likuma (DL) 101. panta pirmās daļas 6. punktam – darbinieks nespēj veikt nolīgto darbu veselības stāvokļa dēļ, un to apliecina ārsta atzinums.

Minētais pamatojums ir pamats atlaišanas pabalsta izmaksai atbilstoši darba stāžam konkrētajā uzņēmumā (DL 112. pants).

Ja darba attiecību izbeigšanu rosinās darbinieks, piemēram, pamatojoties uz 100. panta pirmo daļu vai uz abpusējās vienošanās pamata (DL 114. pants), tad atlaišanas pabalsts jāizmaksā nebūs.

Visos gadījumos, izbeidzot darba attiecības, darba devējam ir pienākums izmaksāt neizmantotā atvaļinājuma kompensāciju par visiem neizmantotā atvaļinājuma periodiem. To nosaka Darba likuma 149. panta piektā daļa.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 248 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU