TĒMA: Veselība

Vielas 1,4-butilēnglikols izplatība tiek uzraudzīta

J
jautā:
06. maijā, 2021
Egīls

Labdien! Vai Latvijā ir legāli iegādāties šķīdinātāju 1,4-butilēnglikols?

A
atbild:
10. maijā, 2021

Saskaņā ar Eiropas Savienības un Latvijas normatīvo aktu regulējumu viela 1,4-butilēnglikols (CAS Nr. 110-63-4) tiek klasificēta kā neklasificēta viela (narkotisko vielu prekursors, ko var izmantot narkotisko vielu nelikumīgai ražošanai), un tā iekļauta Latvijā kontrolējamo neklasificēto vielu saraksta A daļā (vielas ar zināmu likumīgu lietošanu un tirdzniecību).

Latvijā kontrolējamo neklasificēto vielu aprites kārtību nosaka Ministru kabineta 2019. gada 29. oktobra noteikumi Nr. 505 “Latvijā kontrolējamo neklasificēto vielu aprites kārtība”.

Ņemot vērā Narkotisko un psihotropo vielu un zāļu, kā arī prekursoru likumīgās aprites likuma un noteikumu Nr. 505 prasības, vielas 1,4-butilēnglikols izmantošana atļauta tikai likumīgiem mērķiem un tās izplatīšana Latvijā tiek uzraudzīta.

Saskaņā ar likuma 42.4 panta trešo daļu Latvijas teritorijā ir aizliegts ievest vielas, kuras iekļautas Latvijā kontrolējamo neklasificēto vielu saraksta A daļā un par kurām ir pamats uzskatīt, ka to izmantošanas mērķis ir narkotisko vai psihotropo vielu izgatavošana. Ja Valsts ieņēmumu dienests, veicot muitas kontroles pasākumus konkrētam sūtījumam, pamatojoties uz tiesībaizsardzības iestāžu vai citu par narkotisko vai psihotropo vielu uzraudzību vai kontroli atbildīgo iestāžu saņemto informāciju, konstatē vielu, kura iekļauta Latvijā kontrolējamo neklasificēto vielu saraksta A daļā un par kuru ir pamats uzskatīt, ka tās izmantošanas mērķis ir narkotisko vai psihotropo vielu izgatavošana, to konfiscē un iznīcina atbilstoši normatīvajiem aktiem par muitas lietām.