TĒMA: Veselība

Vai no citas ES dalībvalsts var pasūtīt CBD jeb kanabidiola produktu

J
jautā:
19. jūnijā, 2024
Luīdžī

Labdien! Vēlos pasūtīt no ES dalībvalsts CBD jeb kanabidiola produktu. Pārdevējs norāda produkta sastāva analīžu rezultātus ar rekvizītiem, kas testēti Šveices akreditētā laboratorijā, kam ir ISO sertifikāts. Analīzēs norādīts, ka produkts nesatur THC. Vai šādas laboratorijas (kas ir Šveicē: nav ES, bet ir akreditēta un ar ISO sertifikātu) veiktās analīzes ir akceptējamas, lai pasūtītu tīru CBD (bez THC) produktu uz Latviju? Vai ir nepieciešamas tieši Eiropas Savienības akreditētas laboratorijas rezultāti? Kurš likums šo regulē?

A
atbild:
05. jūlijā, 2024

Zāļu valsts aģentūras rīcībā nav precīzas informācijas par jautājuma iesniedzēju un preces piederību kādai produktu grupai, līdz ar to sniedzam vispārīgu informāciju.

Informējam, ka kanabidiols (CBD) kā tīra viela Latvijā kontrolei nav pakļauta. Kanabidiolam (CBD) ir noteikts izņēmums saskaņā ar likumu “Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību” 2. pielikuma II nodaļas 11. punkta 10. apakšpunktu.

Lai varētu izplatīt kanabidiolu, komersanta rīcībā ir jābūt dokumentāriem pierādījumiem par kanabidiola (CBD) izcelsmi. Pierādīt, ka produkti nesatur tetrahidrokanabinolu (THC), var tikai ar akreditētā laboratorijā veiktas pārbaudes testēšanas pārskata dokumentu, kurā norādīti produktu nosaukumi, pēc kuriem tos var nepārprotami identificēt.

Kanabidiola (CBD) kā tīras vielas izmantošana atļauta kosmētiskajos līdzekļos, kā arī elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumos. Kompetentā iestāde kosmētikas, smēķēšanas produktu un elektronisko cigarešu aprites jautājumos ir Veselības inspekcija. Savukārt pārtikas (t. sk. uztura bagātinātāju) aprites jautājumos – Pārtikas un veterinārais dienests.

Ja kanabidiolu (CBD) saturošs produkts ir klasificēts kā zāles, tad pirms izplatīšanas Latvijā to nepieciešams reģistrēt Latvijas Zāļu reģistrā normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Zāles izplatīt saskaņā ar normatīvo aktu prasībām var tikai licencēti farmaceitiskās darbības uzņēmumi.

Ministru kabineta 2007. gada 26. jūnija noteikumi Nr. 416 ”Zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtība” 108. punktu paredz: “Ja nepieciešams, Zāļu valsts aģentūra organizē paraugu pārbaudi un ir tiesīga atzīt kādas citas Eiropas Ekonomikas zonas valsts oficiālās zāļu kontroles laboratorijas pārbaudes rezultātus vai, ja zāles ražotas Latvijā, apliecina atbilstību apstiprinātajām specifikācijām, pamatojoties uz sērijas ražošanas protokolu un analīžu rezultātiem.”

Saskaņā ar Ministru kabineta 2007. gada 26. jūnija noteikumu Nr. 436 ”Zāļu ievešanas un izvešanas kārtība” 20. punktu pirms līguma slēgšanas par zāļu kvalitātes kontroles veikšanu zāļu importētājs nodrošina, ka Zāļu valsts aģentūra sniedz atzinumu par laboratorijas atbilstību labas ražošanas prakses prasībām, kas noteiktas Eiropas Komisijas norādījumos par zāļu un pētāmo zāļu labu ražošanas praksi.

Ja laboratorija atrodas citā valstī, tad Zāļu valsts aģentūrai ir jākonstatē, ka konkrētajai laboratorijai Eiropas Savienības datubāzē par ražošanas un importēšanas licencēm un labas ražošanas prakses sertifikātiem (EudraGMDP datubāze) ir spēkā esošs labas ražošanas prakses sertifikāts, kas ietver kvalitātes kontroli attiecīgajam testēšanas veidam, par kuru paredzēts slēgt līgumu.