E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 24154
Lasīšanai: 3 minūtes
2
2

Kas īpašuma pārdošanu par pārāk zemu cenu var apstrīdēt tiesā

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
08. septembrī, 2021
Aija

Labdien! Vai ir iespēja atgūt pārdotu lielu īpašumu (zemi), ja īpašumu pārdevis vecs cilvēks (mamma) par neadekvāti zemu cenu, kura diemžēl ir tikai mazliet lielāka par 3 reizes zemāku tirgus cenu (zinu, ja ir 3 reizes zemāka par tā brīža tirgus cenu, tad var mēģināt anulēt darījumu tiesas ceļā). Diemžēl šķiet, ka pircējs arī zinājis likumus un nopircis par minimālo iespējamo cenu. Vai ir kaut kāda iespēja atgūt mūsu dzimtas īpašumu? (Jo mamma ir vecs cilvēks, nevienu nav informējusi par pārdošanu, un arī tirgus cenas viņa nezina).

A
atbild:
20. septembrī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Pirkuma un pārdevuma līgumus var slēgt fiziskas personas, kurām ir atbilstoša tiesībspēja un rīcībspēja.

Civillikuma 2042. pantā noteikts, ka pārmērīga zaudējuma gadījumā, tas ir, kad pirkuma maksa nesasniedz pat ne pusi no lietas parastās vērtības, pārdevējs var prasīt, lai līgumu atceļ. Bet pircējs var atcelšanu novērst, piemaksājot pie pirmējās pirkuma maksas tādu summu, kas kopā ar to līdzinātos lietas īstai vērtībai.

Civillikuma 2015. pants noteic, ka nav vajadzīgs, lai pirkuma maksa taisni atbilstu pirkuma priekšmeta vērtībai, un līgums paliek spēkā, kaut arī priekšmets būtu pārdots zem tā īstas vērtības (draudzības pirkums) vai virs tās. Bet, ja pirkuma maksa nolikta tikai izskata pēc, tad līgums nav vis pirkums, bet ir dāvinājums.

Tas, kādās situācijās mēdz slēgt Civillikumā paredzēto draudzības pirkuma līgumu un kādi ir noteikumi, skaidrots LV portāla publikācijā Kādos gadījumos slēdz draudzības pirkuma līgumu.

Tiesu praksē ir norādīts: ja prasītājs nav ne pārdevējs, ne pircējs strīdus nekustamā īpašuma darījumā, tad viņš neiegūst tiesības prasīt līguma atcelšanu pārmērīga zaudējuma dēļ, pamatojoties uz Civillikuma 2042. pantu.

Tādas tiesības ir mantiniekiem, skaidrots e-konsultācijā Pirkšanas un pārdošanas līgumu var apstrīdēt tiesā.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 238 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas