Kā atgūt vecvecāku īpašumu

J
jautā:
11. augustā, 2021
Pēteris

Labdien! Gribēju uzdot jautājumu sakarā ar vecvecāku īpašuma atgūšanu, kas viņiem piederēja ulmaņlaikos. 90. gados, kad varēja pieteikties denacionalizētajam īpašumam, mans tēvs neizmantoja šo iespēju. Pašlaik tur ir ēku paliekas, ko uzcēla vecvecāki, un aizaugusi zeme, kas pieder pagastam. Rakstīju pagastam, lai nodod zemi privatizācijai izsoles kārtībā, bet viņi atbildēja, ka tur ir ēkas (grausti) un ka viņi neliks izsolē zemesgabalu. Ja man piederētu šīs ēkas, vai tikai tad viņi rīkotu izsoli un es varētu iegūt zemi īpašumā? Vai ir kāds Latvijas pirmās brīvvalsts laika nekustamā īpašuma reģistrs? Ja es atrodu tur informāciju par ēku īpašniekiem (vectēvs ar vecmammu), vai varu kaut kādā veidā iegūt šīs ēkas (graustus) īpašumā? Mans tēvs vēl ir dzīvs. Īpašums visu laiku bija reģistrēts uz vecmammas vārda. Paldies!

A
atbild:
02. septembrī, 2021
Latvijas Zvērinātu notāru padome
Inga Ērgle, zvērināta notāre

Jūsu tēvs ir jūsu vecmāmiņas likumiskais mantinieks: dēls. Ja mantojuma lieta nav kārtota un jūsu tēvs bija pieņēmis jūsu vecmāmiņas atstāto mantojumu, piemēram, savā valdījumā paņēmis vecmāmiņas mantas, maksājis šo ēku nekustamā īpašuma nodokli, apsaimniekoja, uzturēja kārtībā šo ēku nekustamo īpašumu, tad jūsu tēvs var vērsties pie notāra pēc jūsu vecmāmiņas pēdējās deklarētās dzīvesvietas teritorijas un kārtot mantojuma lietu. Mantojuma lietas kārtošanai ir nepieciešama vismaz vecmāmiņas miršanas apliecība un izziņa par pēdējo deklarēto dzīvesvietu (minētos dokumentus var iegūt arī notārs). Papildus būs nepieciešama jūsu tēva dzimšanas apliecība, dokumenti par ēku īpašuma tiesību piederību vecmāmiņai. Ja jūsu vecvecāki ir uzcēluši ēkas, tad vajadzētu iegūt noteiktā kārtībā apstiprinātu aktu par ēku (būvju) pieņemšanu ekspluatācijā. Tā kā ēkas ir celtas ļoti sen, tad šos dokumentus jūs varat meklēt Valsts arhīvā. Arhīvs izdod arī izziņu par ēku (būvju) piederību 1940. gada 21. jūlijā, ja ēkas (būves) celtas līdz 1940. gada 21. jūlijam. Ar Valsts arhīva dokumentiem un mantošanas iesniegumu varat vērsties Valsts zemes dienestā, lai aktualizētu visus datus ēku ierakstīšanai zemesgrāmatā, un tad pēc mantojuma apliecības saņemšanas notārs ierakstīs ēkas zemesgrāmatā uz jūsu tēva vārda. Un tad jau jūsu tēvs varēs vērsties pašvaldībā un izpirkt savā īpašumā zemi, kas atrodas zem jūsu tēvam piederošajām ēkām.