Labdien! Jautājums par FNZG. Saskaņā ar Likuma par piespiedu dalītā īpašuma izbeigšanu mūsu mājas dzīvokļu īpašnieki noformēja visus nepieciešamos dokumentus, sagaidīja no Privatizācijas komisijas priekšlikumu par FNZG platību, kura saskanēja ar privatizācijas gaitā mājai piesaistīto zemesgabalu, akceptēja to un pēkšņi saņēma precizēto FNZG. Mūsu māja atrodas uz divu zemes īpašnieku zemes. Piesaistītā zeme sastāv no diviem zemesgabaliem: 1 – pilns kadastrs, 2 – apmēram puse kadastra. Precizētajā FNZG uzrādīti divi pilni kadastri, kam mēs nevaram piekrist, jo mājā ir 38 īpašumi, attiecīgi arī īpašnieki, un liekus 540 kvadrātmetrus (nolaists zāliens kopā ar nekad neremontēto piebraucamo ceļu) mēs nebūsim spējīgi uzturēt. Minētais iebraucamais ceļš ved uz AS “Sadales tīkls” transformatoru apakšstaciju, nevis pie mūsu mājas. Vai mūs varēs “piespiest” izpirkt šo zemesgabalu, kuru mēs nekad neesam izmantojuši un kurš funkcionāli nav izmantojams? Paldies.
Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likumā paredzēts, ka lēmumu par funkcionāli nepieciešamo zemesgabalu pašvaldība pieņem sešu mēnešu laikā no brīža, kad ir saņēmusi dzīvojamās mājas īpašnieku iesniegumu par atsavināšanas tiesību izmantošanas procesa uzsākšanu.
Ja pašvaldība konstatē, ka daudzdzīvokļu dzīvojamajai mājai funkcionāli nepieciešamo zemesgabalu nepieciešams pārskatīt, tad tas tiek darīts likumā “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” noteiktajā kārtībā. Atsavināšanas tiesību izmantošanas procesu turpina pēc tam, kad pieņemts lēmums par funkcionāli nepieciešamā zemesgabala pārskatīšanu.
Pašvaldības lēmums par dzīvojamās mājas funkcionāli nepieciešamo zemesgabalu vai tā pārskatīšanu ir administratīvais akts, un tas ir apstrīdams saskaņā ar Administratīvā procesa likumu, ja kāda zemes īpašnieka vai dzīvojamās mājas īpašnieka ieskatā pašvaldības lēmums aizskar viņa tiesības un intereses.
Pēc tam, kad pašvaldības lēmums par funkcionāli nepieciešamo zemesgabalu kļuvis neapstrīdams, Valsts zemes dienests nosaka un reģistrē atsavināmo zemi, kā arī sagatavo un nosūta daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašniekiem un zemesgabala īpašniekam paziņojumu par atsavināmo zemi un atsavināšanas cenu.
Savukārt pašvaldība saistošajos noteikumos par dzīvojamajai mājai funkcionāli nepieciešamā zemesgabala pārskatīšanu nosaka kārtību, kādā tiek ierosināta dzīvojamajai mājai funkcionāli nepieciešamā zemesgabala pārskatīšana; kādā pašvaldība informē zemes īpašniekus un privatizēto objektu īpašniekus (dzīvokļu īpašniekus), noskaidro viņu viedokļus un pieņem lēmumu par dzīvojamajai mājai funkcionāli nepieciešamā zemesgabala pārskatīšanas uzsākšanu; kādā pašvaldība izvērtē iesaistīto personu viedokļus, pārskata dzīvojamajai mājai funkcionāli nepieciešamā zemesgabala platību un robežas, ņemot vērā situāciju attiecīgajā kvartālā.
Par saistošajiem noteikumiem jāuzzina savā pašvaldībā. Tad būs saprotams, kā dzīvokļu īpašniekiem rīkoties situācijā, kad tiek uzskatīts, ka zemes izpirkšanas procesā ir aizskartas viņu tiesības.
Funkcionāli nepieciešamā zemesgabala pārskatīšana var aizņemt līdz trīs gadiem. Kā jau teikts, lēmumu par zemesgabalu pašvaldība pieņem sešu mēnešu laikā no dzīvojamās mājas īpašnieku iesnieguma par atsavināšanas tiesību izmantošanas procesa uzsākšanu saņemšanas, savukārt, ja tajā konstatēts, ka funkcionāli nepieciešamais zemesgabals jāpārskata, tad process var ilgt līdz diviem gadiem un sešiem mēnešiem. (Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likuma 5. panta piektā un sestā daļa, likuma “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” 85. panta piektā daļa.)
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!