E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35444
Lasīšanai: 3 minūtes

Prasījumi par likumiskās zemes lietošanas maksas samaksu noilgst triju gadu laikā

J
jautā:
13. februārī, 2025
Natalija

Labdien! Zem daudzdzīvokļu mājas ir citām personām (ASV pilsoņiem) piederējušais zemesgabals (zemesgrāmata ir viena, nav sadalīts kvadrātmetros). Līguma par zemes nomu nav, trīs īpašnieki gadiem neatbild uz vēstulēm. Bankas konts ir tikai vienam īpašniekam, nav pilnvarojuma no pārējiem diviem zemes īpašniekiem par iespēju maksāt visu summu tikai vienam. Vai man pašai jāaprēķina savs maksājums? Kāds ir noilguma termiņš zemes nomas likumiskās lietošanas maksājumiem?

A
atbild:
Šodien
Lidija Dārziņa
LV portāls

No 2022. gada 1. janvāra piespiedu nomu par citas personas zemes lietošanu dalītā īpašuma situācijās aizstāj zemes likumiskās lietošanas tiesības, un maksājums ir noteikts vienots – 4% no zemes kadastrālās vērtības.  

Likuma “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” 38. panta otrā daļa paredz, ka likumiskā lietošanas maksa ir 4% gadā no lietotās zemes kadastrālās vērtības, bet ne mazāka par 50 eiro gadā.   

Lietošanas maksa ir maksājama par katru ceturksni uz priekšu, ja būves īpašnieks un zemes īpašnieks nevienojas citādi. Pienākums maksāt lietošanas maksu zemes īpašniekam par attiecīgo laiku atkrīt, ja zemes lietošanas tiesības nav bijis iespējams izmantot nepārvaramas varas dēļ.  

Prasījumi par likumiskās zemes lietošanas maksas samaksu un ar to saistītajiem blakus prasījumiem noilgst triju gadu laikā. 

Tieslietu ministrijas informācijā par piespiedu nomas reformu atbildē uz jautājumu (kā rīkoties būves īpašniekam, ja dalītā īpašumā esoša zeme pieder vairākām personām kopīpašumā, bet daži zemes kopīpašnieki nav sasniedzami (būves īpašnieks nevar nodrošināt tiem pienākošās maksas daļas samaksu)) norādīts: “Būves īpašnieks nevar būt atbildīgs par zemes īpašnieka pasivitāti. Ja zemes īpašnieks nav sasniedzams, tas ir kreditora nokavējums, par ko atbildīgs ir pats kreditors. Šādos gadījumos būves īpašnieks var izpildīt samaksas pienākumu attiecībā uz tiem zemes kopīpašniekiem, kas ir sasniedzami, un trīs gadus glabāt atlikušo maksas daļu (lai to nodotu zemes īpašniekiem, ja tie kļūst sasniedzami). Pēc trijiem gadiem samaksas pienākums par attiecīgo laika periodu noilgst.” 

Šādos gadījumos būtu ieteicams arī zemes kopīpašniekiem vienoties par centralizētu maksas saņemšanu, piemēram, pilnvarojot vienu no kopīpašniekiem saņemt maksu no būves īpašnieka.  

Lai izlemtu, kā rīkoties situācijā, kad zemes lietošanas maksas kārtošanai ir sasniedzams tikai viens no zemes īpašniekiem, ieteicams vērsties pie kvalificēta jurista vai zvērināta advokāta. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 77 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas