TĒMA: Ģimene

Ja aizbildnis neaprūpē bērnu un ir vardarbīgs

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
06. decembrī, 2022
Tīna

Vai bērns 15–16 gadu vecumā drīkst uzrakstīt iesniegumu pret savu aizbildni, ja aizbildnis pienācīgi neaprūpē bērnu un ir vardarbīgs?

A
atbild:
10. februārī, 2023
Ilona Barkovska
juriste

Civillikuma 218. pants nosaka, ka aizbildnības un aizgādnības lietas pārzina bāriņtiesas. Saskaņā ar Bāriņtiesu likuma 17. panta 2. punktu bāriņtiesa izskata iesniegumus un sūdzības, tai skaitā iesniegumus un sūdzības par vecāka, aizbildņa, aizgādņa vai audžuģimenes rīcību.

Bāriņtiesu likuma 19. panta ceturtā daļa nosaka, ka bāriņtiesa izšķir bērna un aizbildņa domstarpības, kā arī aizbildņa un bērna vecāku domstarpības. Šā likuma 18. panta 3.1 punkts nosaka, ka bāriņtiesa, aizstāvot bērna personiskās intereses attiecībās ar vecākiem, aizbildņiem un citām personām normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos lemj par bērna nodošanu citas personas aprūpē.

Līdz ar to bērns viennozīmīgi ir tiesīgs ziņot bāriņtiesai par aizbildņa pienākumu nepildīšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā vērsties policijā saistībā ar aizbildņa pielietoto vardarbību.