TĒMA: Nodokļi

Vai jāreģistrē saimnieciskā darbība

J
jautā:
02. jūlijā, 2021
Sandis

Labdien! Ja es kā fiziska persona gribu sniegt mārketinga pakalpojumus uzņēmumam, vai man ir jāreģistrējas VID kā saimnieciskās darbības veicējam? Pakalpojumu izmaksas gadā nesasniegtu 14 000. Pakalpojumi tiktu sniegti katru mēnesi, līdz ar to jautājums. Vai tā skaitītos saimnieciskā darbība, ja gadā šī pakalpojuma izmaksas nesasniegtu 14 000, bet pakalpojums tiktu nodrošināts katru mēnesi?

A
atbild:
14. jūlijā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” minētais – ieņēmumi no darījuma pārsniedz 14 229 un vairāk eiro gadā – nav vienīgais kritērijs, kas liecina par fiziskās personas saimniecisko darbību, kad tā ir jāreģistrē Valsts ieņēmumu dienestā un jāveic gan valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, gan jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis.

Fiziskās personas darbību uzskata par saimniecisko darbību, ja tā atbilst vismaz vienam no šādiem kritērijiem:

  • darījumu regularitāte un sistemātiskums – trīs un vairāk darījumi gadā vai pieci un vairāk darījumi trijos gados;
  • ieņēmumi no darījuma pārsniedz 14 229 un vairāk eiro gadā, izņemot ienākumus no personiskā īpašuma (personiskai lietošanai paredzēto kustamo lietu – mēbeļu, apģērba un citu lietu) atsavināšanas;
  • darbības ekonomiskā būtība vai personas īpašumā esošo lietu apjoms norāda uz sistemātisku darbību ar mērķi gūt atlīdzību.

Informācija par reģistrēšanos, nodokļu režīma izvēli, grāmatvedības un citiem jautājumiem ir izklāstīta Valsts ieņēmumu dienesta tīmekļa vietnē sadaļā Saimnieciskās darbības veicēji.

Vienlaikus jāpievērš uzmanība nodokļu izmaiņām no šā gada 1. jūlija.