Par zemes pārdošanu valstij

J
jautā:
22. maijā, 2013
Maruta Grīnberga

Vēlos pārdot savu zemi valstij. Kā to pareizi izdarīt? Kam piedāvāt?

A
atbild:
22. maijā, 2013
Valsts zemes dienests
Arta Platace, Komunikācijas projektu vadītāja

Valsts ir iecerējusi izveidot Valsts zemes fondu, taču šobrīd šī iecere vēl nav īstenota, tādēļ valstij zemi pārdot patlaban nav iespējams. Jums kā zemes īpašniecei pastāv iespēja zemi nodot valsts pārvaldībā divos veidos:

1)      rosinot īpašuma atsavināšanas procesu; ja tas atbilst Sabiedrības vajadzībām nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanas likumam, zemi atbilstoši pašvaldības attīstības plānam iespējams izmantot sabiedriskām vajadzībām - jāvēršas ar ierosinājumu konkrētajā pašvaldībā;

2)      atsakoties no zemes īpašuma par labu valstij, par to nesaņemot kompensāciju, kā to paredz likums „Par zemes reformas pabeigšanu lauku apvidos”. Ja zeme ir ierakstīta zemesgrāmatā, tad Jums jādodas pie notāra, kur tiks sastādīts mantas atmešanas līgums.

 Savukārt, ja zemes īpašums nav ierakstīts zemesgrāmatā, Jums jāvēršas pašvaldībā un jāraksta lūgums par  atteikšanos no īpašuma.

 Iespēja zemi pārdot ir arī brīvajā tirgū. Ja pārdodamā ir meža zeme, par to ieteicams interesēties AS „Latvijas Valsts meži”.