Ceļa servitūts piešķir tiesības lietot braucamo ceļu

J
jautā:
10. maijā, 2021
Ruta

Labdien! Ko nozīmē ieraksts zemesgrāmatas 3. daļā: atzīme: ceļa servitūts tiesība uz braucamo ceļu.”

A
atbild:
12. maijā, 2021
Inese Helmane
LV portāls

Saskaņā ar Civillikuma 1130. pantu servitūts ir tāda tiesība uz svešu lietu, ar kuru īpašuma tiesība uz to ir lietošanas ziņā aprobežota kādai noteiktai personai vai noteiktam zemes gabalam par labu. Servitūti iedalāmi personālservitūtos – nodibināti par labu kāda fiziskai vai juridiskai personai – un reālservitūtos: nodibināti par labu konkrētam nekustamajam īpašumam (Civillikuma 1131. pants). Viens no reālservitūtu veidiem ir ceļa servitūts, un saskaņā ar Civillikuma 1156. pantu ar ceļa servitūtu var piešķirt tiesību:

  • uz kājceļu;
  • uz lopu ceļu;
  • uz braucamo ceļu.

Tātad ar ceļa servitūta nodibināšanu valdošā īpašuma īpašniekam var tikt piešķirtas tiesības lietot, piemēram, kalpojošā īpašumā esošā ceļa braucamo daļu. Lai varētu uzskatīt, ka ir nodibināts ceļa servitūts, jākonstatē, ka ir noteikts valdošais un kalpojošais īpašums un šī lietu tiesība ir nostiprināta zemesgrāmatā ieraksta veidā.

Ieraksti zemesgrāmatas trešajā daļā ietver apgrūtinājumus. Īpašums, kuru ceļš šķērso, ir kalpojošais īpašums, bet īpašumu, kuram par labu servitūts izveidots, – valdošais. Jūsu gadījumā tas nozīmē, ka jūsu īpašums būs kalpojošais īpašums.

Vairāk par ceļa servitūtiem publikācijā “Ceļa servitūts – izplatītākie strīdi, un kā tos risināt”.