TĒMA: Mājoklis

Dzīvokli var izīrēt ne tikai tā īpašnieks

J
jautā:
19. maijā, 2024
Alise

Vai nekustamo īpašumu var izīrēt persona, kura nav konkrētā īpašuma īpašnieks? Mans partneris iegādāsies dzīvokli, bet, tā kā viņš šobrīd ir nodokļu maksātājs citā valstī, saimnieciskā darbība Latvijā sarežģītu viņa nodokļu situāciju. Minētajam dzīvoklim pašreiz ir īrnieks, kuru mēs labprāt paturētu dzīvoklī līdz laikam, kad partneris atgriezīsies no ārzemēm (īrnieks tā vēlas). Vai es kā Latvijas nodokļu maksātāja varētu noslēgt ar partneri, ar kuru vēl neesmu laulībā, līgumu par viņa iegādātā dzīvokļa izīrēšanu?

A
atbild:
22. maijā, 2024
Pauls Vasks
jurists

Nekustamo īpašumu var izīrēt ne tikai tā īpašnieks, bet arī citas personas. Civillikuma 2115. panta pirmais teikums nosaka: lietas iznomātājam vai izīrētājam nav jābūt tās īpašniekam; turpretim iznomāt vai izīrēt var katrs, kam pieder lietošanas tiesība. Tādējādi jums ar dzīvokļa īpašnieku ir iespējams noslēgt, piemēram, dzīvokļa patapinājuma līgumu, kas dos jums tiesības dzīvokli tālāk nodot īrē.