E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35404
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Nodokļi

Darba devējs neapliekamo minimumu nepiemēro par darbnespējas lapas B dienām

J
jautā:
11. februārī, 2025
Zane

Labdien! Strādāju jau otro gadu par skolotāju kādā Rīgas skolā. Esmu ievērojusi, ka man algas lapiņās regulāri nesakrīt neapliekamais ar to, kas norādīts algas grāmatiņā. Sūdzējos par to, vērsos pie grāmatvežiem, klusums vai labākajā gadījumā atbildēja, ka visu izlabos, bet neko neizlaboja. No šī gada ir vienotais neapliekamais minimums: 510. Šodien algas lapiņā ieraudzīju, ka man pie neapliekamā minimuma inorādīts 386,50. Pārbaudīju drošības labad, kas ir rakstīts VID EDS sistēmā, tur bija tie 510. Tad domāju, kāds varētu būt iemesls, kāpēc tomēr samazināja, jo nepelnu nemaz tik daudz. Varbūt par iemeslu varēja kalpot nedēļu ilgā slimības lapa, kas bija paņemta bērna saslimšanas dēļ, taču tad sapratu, ka man šo neapliekamo minimumu vienmēr samazina, jo arī tad, kad nostrādāju pilnu mēnesi, algas lapiņā irneprecizitātes. Kāds tam varētu būt iemesls? Un ko vispār tad var darīt? Nevēlos pēkšņi būt parādā VID, arī es labāk saņemtu to, kas man pienākas uzreiz, nevis kaut kad.

A
atbild:
21. februārī, 2025
Lidija Dārziņa
LV portāls

Slimības pabalstu (par darbnespējas B lapas periodu) izmaksā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA). No slimības pabalsta tiek ieturēts nodoklis. Aprēķinot nodokli no slimības pabalsta, VSAA ņem vērā neapliekamo minimumu un nodokļa atvieglojumus laika periodā, par kuru slimības pabalsts aprēķināts, ja uz nodokļa atvieglojumu ir tiesības. Vienas kalendāra dienas neapliekamā minimuma apmēru aprēķina, neapliekamā minimuma mēneša summu dalot ar mēneša kalendāra dienu skaitu. Tāpat nepilnajam mēnesim nosaka arī nodokļa atvieglojumu apmēru. 

Savukārt darba devējs neapliekamo minimumu un nodokļa atvieglojumus nepiemēro par dienām, par kurām darbiniekam ir darbnespējas lapa B.  

No jūsu izklāstītās informācijas var secināt, ka darba devējs ir pamatoti samazinājis mēneša neapliekamo minimumu (510 eiro) par tām dienām, kad jums ir bijusi darbnespējas lapa B. 

Mēnesī, kurā iesniegta darbnespējas lapa B, darba devējs neapliekamā minimuma un atvieglojumu apmēru nosaka pa dienām pēc formulām: 

Md = Mm : d 

Md – neapliekamā minimuma apmērs kalendāra  dienā; 

Mm – neapliekamā minimuma summa mēnesī; 

d – mēneša kalendāra dienu skaits. 

Ad = Am : d 

Ad – nodokļa atvieglojumu apmērs kalendāra dienā; 

Am – nodokļa atvieglojumu summa mēnesī; 

d – mēneša kalendāra dienu skaits. 

Tātad mēneša neapliekamo minimumu un nodokļa atvieglojumu piemēro gan VSAA – par B lapas laiku –, gan darba devējs – par laiku, kad esat darbā. 

Šāda kārtība ir paredzēta Ministru kabineta noteikumos Nr. 899 “Likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli normu piemērošanas kārtība”: 

  1. Piemērojot likuma 12. un 13. pantu, par laiku, kurā fiziskās personas ienākumam (slimības pabalstam, pamatojoties uz darbnespējas lapu B) proporcionāli darbspēju zaudēšanas laika dienu skaitam tā izmaksas vietā – Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā – ir piemērots neapliekamais minimums un nodokļa atvieglojumi, darba devējs, nosakot personas apliekamo ienākumu darbavietā, tos nepiemēro.
  2. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, aprēķinot nodokli no slimības pabalsta, ņem vērā likuma 12. pantā noteikto neapliekamo minimumu un likuma 13. panta pirmajā daļā noteiktos nodokļa atvieglojumus laikposmā, par kuru slimības pabalsts ir aprēķināts. Vienas kalendāra dienas neapliekamā minimuma apmēru aprēķina, neapliekamā minimuma mēneša summu dalot ar mēneša kalendāra dienu skaitu. Tāpat nepilnajam mēnesim nosaka arī nodokļa atvieglojumu apmēru.

Ja jums nav saprotams darba samaksas aprēķins, tad varat lūgt to paskaidrot grāmatvedībā. 

Darba likuma 71. pantā darba devējam ir noteikts pienākums izskaidrot darba samaksas aprēķinu. 

Ja mēneša neapliekamais minimums darbavietā nav piemērots pilnā apmērā, tad personai ir tiesības iesniegt gada ienākumu deklarāciju un pārrēķināt nodokli, piemērojot gada neapliekamo minimumu. 

Gada diferencētais neapliekamais minimums (līdz 2024. gada 31. decembrim) var atšķirties no taksācijas gada laikā piemērotās prognozēto mēneša neapliekamo minimumu summas. Ja minētie lielumi atšķiras, tad radusies starpība ietekmē (palielina vai samazina) gadā maksājamā nodokļa apmēru.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 96 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas