Labdien! Darbā personisku iemeslu dēļ vēlētos ņemt bezalgas atvaļinājumu uz gadu vai pusotru. Darba devējs apgalvo, ka pēc likuma drīkst ņemt tikai mēnesi bezalgas atvaļinājuma, tomēr šādu noteikumu neatrodu. Vai Darba likums nosaka maksimumu, cik ilgi var ņemt bezalgas atvaļinājumu? Ja bezalgas atvaļinājums tiktu piešķirts uz prasīto laiku, vai bezalgas atvaļinājuma laikā vai uzreiz pēc tā drīkst atlaist no darba (to arī minēja darba devējs)? Paldies!
Atvaļinājuma bez darba samaksas saglabāšanas piešķiršanas kārtība ir regulēta Darba likuma 153. pantā. Jūsu gadījumā ir attiecināma minētā panta trešā daļa: “Darba devējs pēc darbinieka pieprasījuma var piešķirt viņam atvaļinājumu bez darba samaksas saglabāšanas arī citos gadījumos.”
No minētā izriet, ka šādā situācijā Darba likums nenosaka termiņus, uz kādiem darba devējs var piešķirt atvaļinājumu bez darba samaksas saglabāšanas. Tā ir pušu vienošanās.
Tomēr atbilstoši Darba likuma 152. panta otrajai daļai laikā, kas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, ieskaita laiku, kad darbinieks bijis faktiski nodarbināts pie attiecīgā darba devēja, un laiku, kad darbinieks nav veicis darbu attaisnojošu iemeslu dēļ, neieskaitot atvaļinājuma laiku bez darba samaksas saglabāšanas, kas ir ilgāks par četrām nedēļām viena gada laikā.
Proti, ja ar darba devēju vienosieties par bezalgas atvaļinājumu, kas ir ilgāks par četrām kalendāra nedēļām, tad šis laiks netiks uzskatīts par laiku, kas dod tiesības uz darba devēja apmaksāto atvaļinājumu.
Uz vienošanās pamata par bezalgas atvaļinājumu piešķirta atvaļinājuma izmantošana pēc attiecīgā termiņa beigām darba devējam nedod likumīgu pamatu izteikt darbiniekam uzteikumu.
Leģitīmi darba devēja uzteikuma pamatojumi ir noteikti Darba likuma 101. panta pirmajā daļā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!