Kompensācija par mācībām, ja darba attiecības izbeidz

J
jautā:
12. martā, 2021
Arturs

Starp darba devēju un darbinieku tika noslēgta vienošanās par mācībām, vienošanās līgumā ir rakstīts, ka darbiniekam pēc mācību beigām uzņēmumā ir jānostrādā trīs gadi un, ja tiek uzteiktas darba attiecības pirms termiņa, tad mācību maksa jākompensē procentuāli nenostrādātajām dienām, bet beigās ir punkts, ka vienošanās spēkā ir divus gadus. Darba likuma 96. pantā ir minēts, ka vienošanās termiņš nav ilgāks par diviem gadiem, skaitot no dienas, kad izdots izglītības dokuments, arī kompensējamā summa, ja tiek ātrāk uzteikts darba līgums. Vai šī vienošanās vispār var būt spēkā? Ja minēts, ka jānostrādā uzņēmumā trīs gadi un jākompensē izdevumi par trijiem gadiem? Vai tomēr vienošanās spēkā ir divus gadus?

A
atbild:
18. martā, 2021
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Šajā gadījumā Darba likums imperatīvi noteic divu gadu termiņu, tādēļ jebkāda atkāpšanās no šī nosacījuma nav pieļaujama. Savukārt saskaņā ar Darba likuma 6. panta pirmo daļu darba koplīguma, darba kārtības noteikumu, kā arī darba līguma un darba devēja rīkojumu noteikumi, kas pretēji normatīvajiem aktiem pasliktina darbinieka tiesisko stāvokli, nav spēkā.