Atvaļinājuma naudas aprēķināšana

J
jautā:
04. martā, 2021
Sanita

Labdien! Lūdzu izskaidrot, kā grāmatvedim pēc likuma būtu jāaprēķina atvaļinājuma nauda darbiniekam, kas strādā nepilna laika darbu? Mēnesī vidēji strādā 9 h dienā, 10 darba maiņas kalendārajā mēnesī. Vai ir noteiktas formulas?

A
atbild:
11. martā, 2021
Zaida Kalniņa
LV portāls

Atvaļinājuma naudu rēķina visos gadījumos vienādi – pēc vidējās izpeļņas. Darba likuma 75. pants paredz, ka visos gadījumos, kad darbiniekam saskaņā ar šo likumu izmaksājama vidējā izpeļņa, tā aprēķināma par pēdējiem sešiem kalendāra mēnešiem no darba algas, no normatīvajos aktos, darba koplīgumā vai darba līgumā noteiktajām piemaksām, kā arī no prēmijām.

Tātad grāmatvedis ņem vērā pēdējo sešu mēnešu izmaksāto samaksu, sākot no mēneša, kas ir pirms atvaļinājuma mēneša.

Ikvienam darbiniekam neatkarīgi no nolīgtā darba laika pienākas četru kalendāra nedēļu ilgs atvaļinājums.  Atvaļinājuma laikā darba devējs apmaksā tikai tās dienas, kas normālā kārtībā darbiniekam būtu darba dienas, ievērojot aprēķināto vidējo izpeļņu katrai dienai.

Līdz ar to nepilna laika darbiniekam būs četru kalendāra nedēļu ilgs atvaļinājums, taču atvaļinājuma nauda, visticamāk, neliela.

Mūsdienās darba samaksas, tostarp atvaļinājuma naudas, aprēķināšanu veic, izmantojot grāmatvedības programmu.