Ja īpašums ir nostiprināts kā domājamo daļu īpašums

J
jautā:
10. janvārī, 2021
Agnija

Labdien! Esmu dzīvokļa meklējumos. Apjukumu raisa visi termini, kas norādīti sludinājumos, citi raksta, ka zeme ir īpašumā, kur viss ir skaidrs, citi raksta, ka zeme nav īpašumā, kas arī ir skaidrs: jāmaksā gan NĪN, gan noma. Bet ko nozīmē norāde, ka īpašums ir nostiprināts (nevis ierakstīts) zemesgrāmatā kā domājamo daļu īpašums ar atsevišķu lietošanas telpu un platību? Vai ir vēl kādi varianti, neskaitot to, ka zeme ir vai nav īpašumā? Un kādi riski jāaptver, pērkot īpašumā šāda veida dzīvokli?

A
atbild:
14. janvārī, 2021
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Iespējams, ka daudzdzīvokļu māja nav sadalīta dzīvokļu īpašumos, tādēļ katram kopīpašniekam pieder domājamā daļa (tostarp arī dzīvokļa īpašums), par kura lietošanu visi kopīpašnieki noslēdz nekustamā īpašuma lietošanas kārtības līgumu. Tas nozīmē, ka kopīpašniekiem turpmāk nāksies risināt jautājumu par daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas sadalīšanu atsevišķos dzīvokļu īpašumos un to nostiprināšanu zemesgrāmatā. Šajā gadījumā būtu jāpievērš uzmanība tam, vai māja vispār ir nodota ekspluatācijā.