TĒMA: E-vide

Kā reģistrēties dokumentu e-parakstīšanai

J
jautā:
03. janvārī, 2021
Oļegs

Labdien! Kā var izveidot elektronisko e-parakstu? Vai es to pats varu izdarīt, vai arī jāiet uz banku? Paldies!

A
atbild:
18. janvārī, 2021
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Elektroniski parakstīties ir iespējams ar šādiem e-identitātes apliecināšanas rīkiem:

  • eID karte;
  • eParaksts karte;
  • eParaksts mobile.

Vispopulārākais no uzskaitītajiem ir eParaksts mobile, plaši tiek izmantota arī eID karte. eParaksts karte ir domāta juridiskām personām, darbojas kā analogs eID kartei, bet nepilda personas apliecinoša dokumenta funkcijas.

Saņemot savu personas apliecinošo dokumentu (eID karti), jums tiek izsniegta arī PIN kodu lapa. Lai parakstītos ar eID karti, nepieciešams kartes lasītājs un bezmaksas programmatūra, lai parakstītos jāievada PIN kods. Šim e-parakstīšanās veidam papildu reģistrācija iepriekš nav nepieciešama.

eParaksts mobile nav iespējams noformēt pilnībā attālināti, jo nepieciešams parakstīt līgumu. Šobrīd līgumus piegādā kurjeri, kurjers eParaksts mobile lietotājam jāsatiek personīgi un jāparaksta līguma eksemplārs. Reģistrācijas pieteikumam varat izmantot arī sava bankas konta autentifikāciju, bet uz banku iet nav nepieciešams. Bankā jums var noformēt vienīgi Smart-ID kontu, kas savukārt ir vispopulārākais autentificēšanās veids maksājumu veikšanai.

Iesaku pat tad, ja jums nav iespēju elektroniski parakstīt dokumentus, saziņai ar iestādi iesniegt pašrocīgi parakstītus dokumentus un lūgt atbildi nosūtīt elektroniskā veidā uz jebkuru jūsu norādītu e-pasta adresi. Šādam atbildes saņemšanas veidam ir vairākas priekšrocības.