Vai drīkst sadalīt īpašumu bez laulātā piekrišanas

J
jautā:
08. septembrī, 2020
Daiga Ote

Vai īpašnieks drīkst sadalīt īpašumu (īpašums sastāv no dzīvojamās mājas, saimniecības ēkām, zemes, meža) bez laulātā piekrišanas?

A
atbild:
05. oktobrī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Toms Vilnis, zvērināts advokāts

Konkrētas atbildes sagatavošanai nepieciešams noskaidrot, vai īpašums, kuru plānots sadalīt, ir viena laulātā atsevišķs īpašums vai abu laulāto kopīgā manta, kā arī vai laulāto starpā ir noslēgts laulības līgums.

Saskaņā ar Civillikuma 90. panta pirmo daļu katram laulātajam visā laulības pastāvēšanas laikā ir tiesība pārvaldīt un lietot visu savu mantu: kā pirms laulības piederējušo, tā arī laulības laikā iegūto. Savukārt minētā panta otrā daļa paredz, ka abu laulāto kopīgo mantu laulātie pārvalda un ar to rīkojas kopīgi, bet, abiem laulātajiem vienojoties, to var pārvaldīt arī viens no viņiem. Viena laulātā rīcībai ar šo mantu nepieciešama otra laulātā piekrišana.

Ievērojot minēto, ja īpašums ir laulāto kopīga manta, tad īpašuma sadalīšanai ir nepieciešama laulātā piekrišana, bet, ja īpašums ir kāda laulātā atsevišķa manta, tad otra laulātā piekrišana nav nepieciešama.