Labdien! Pirms laulības ar partneri iegādājāmies īpašumu. Īpašums ir uz mana vārda, un partneris kredītsaistībās ir līdzaizņēmējs. Pēc pāris gadiem apprecējāmies. Šobrīd apsveram laulības šķiršanu, bet rodas jautājums, kā pareizi dalīt īpašumu, kas joprojām ir ar lielām kredītsaistībām. Vai man, šķirot laulību, jāatmaksā kredītsaistībās jau izpildītā summa partnerim/vīram, ja īpašums ir iegādāts pirms laulības ar viņu kā līdzaizņēmēju? Saprotu, ka no līdzaizņēmēja statusa viņu varu atbrīvot tikai ar bankas piekrišanu. Ir arī kopīgs bērns, ja tas ko maina.
Ja jums ar laulāto nav strīda par attiecīgā nekustamā īpašuma sadali, proti, spējat vienoties par risinājumu, kas apmierina abas puses, tad rekomendējams vērsties pie zvērināta notāra, lai vienotos par mantas sadali. Konkrētajā situācijā nozīme ir tam, kādas ir jūsu kā laulāto mantiskās attiecības, respektīvi, līgumiskas (vai noslēgts laulību līgums) vai likumiskas, kā arī tam, kurš ir veicis kredīta maksājumus, ieguldījumus, remontus utt. minētajā īpašumā.
Vispārējā gadījumā pirms laulības iegādāts īpašums ir laulātā atsevišķa manta, jo Civillikuma 91. pants noteic, ka katra laulātā atsevišķa manta it sevišķi ir:
Tas, ka zināma manta ir atsevišķa, jāpierāda tam laulātajam, kas to apgalvo. Tas, ka nekustamais īpašums ir viena laulātā atsevišķa manta, ierakstāms zemesgrāmatās.
Vienlaikus Civillikuma 89. panta otrā daļa paredz, ka viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību, ir abu laulāto kopīga manta; šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem līdzīgās daļās.
Ja nekustamais īpašums ir jūsu atsevišķa manta, bet, piemēram, ja laulības laikā tikai vīrs veica maksājumus par kredītu vai faktiski tikai par saviem līdzekļiem veica nekustamā īpašuma uzturēšanu/apsaimniekošanu/remontu, tad viņam varētu būt tiesības prasīt atlīdzinājumu, jo Civillikuma 101. pants nosaka: ja viens laulātais, pārvaldot otra laulātā mantu, taisījis no savas mantas nepieciešamus izdevumus, tad viņš tikai pēc pārvaldības izbeigšanās var prasīt no pēdējā, lai šos izdevumus atlīdzina, ciktāl tie nav jāsedz viņam pašam. Šos jautājumus varat pārrunāt ar notāru un vienoties par labāko risinājumu, lai laulība nebūtu jāšķir tiesā.
Tā kā nekustamais īpašums ir iegādāts, izmantojot kredītu, tad rīcība ar to, t. sk. laulātā atbrīvošana no kredītsaistībām, jāsaskaņo ar kreditoru. Piemēram, kreditors var piekrist laulātā atbrīvošanai no līdzaizņēmēja statusa, ja piedāvāsiet papildu ķīlu u. tml.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!