Kas pienākas darbiniekam, ja viņa amats tiek likvidēts

J
jautā:
01. septembrī, 2020
Ilze

Labdien! Man no 06.05.2020. ir DNL, darba devējs manā DNL laikā likvidējis manu darbavietu, bet ne uzņēmumu. Darba līgumā minēts, ka mana darbavieta ir tā, kurā strādāju, bet arī jādodas komandējumos. Vai darba devējam man ir jāizmaksā kompensācija par likvidēto darbavietu, līdzko tiek noslēgta DNL? Un vai par šo gadu man pienākas ikgadējā atvaļinājuma nauda par neizmantoto atvaļinājumu? (Šajā gadā atvaļinājumu biju izņēmusi par pagājušo gadu). Kuram jāuzteic darbs, lai es varētu pēc mēneša saņemt bezdarbnieka pabalstu?

A
atbild:
18. septembrī, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

Amata vietas likvidācija pieder pie tiem darba devēja uzteikuma iemesliem, kas pamatoti ar uzņēmuma ekonomiskajiem apstākļiem. Tādā gadījumā darba devējs izsniedz uzteikumu, pamatojoties uz Darba likuma 101. panta pirmās daļas 9. punktu. Saskaņā ar 103. pantu šāds darba devēja uzteikums stājas spēkā viena mēneša laikā pēc tā izsniegšanas darbiniekam.

Pēdējā dienā no darba devēja ir jāsaņem visas naudas summas, kas atbilstoši likumam un darba līgumam viņam pienākas. Visbiežāk tā ir darba alga par pēdējo nostrādāto posmu un neizmantotā atvaļinājuma kompensācija proporcionāli nostrādātajam laikam. Neizmaksāt šīs summas darba devējs nedrīkst.

Konkrētajā gadījumā pienākas arī atlaišanas pabalsts šādā apmērā:

  • viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja pie konkrētā darba devēja strādāts mazāk nekā piecus gadus;
  • divu mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja pie konkrētā darba devēja strādāts 5–10 gadus;
  • triju mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja pie konkrētā darba devēja strādāts 10–20 gadus;
  • četru mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie konkrētā darba devēja strādāts vairāk nekā 20 gadus.