E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 27963
Lasīšanai: 3 minūtes
2
1
2
1

Vai iemaksa par īpašumu ir rokasnauda

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
25. novembrī, 2022
Ina

Labdien, cienījamie advokāti/juristi! Uz papīra lapas ar zemes plānu un cenām vairākiem zemes gabaliem ir datums/mēnesis/gads, no cilvēka “vārds” saņēmu 1000 eiro iemaksu par zemi. Pārdevēja paraksts. Iemaksa par zemi tika izņemta no bankas konta (mana un vīra konta). Vēlējāmies nopirkt vienu/mazu zemes gabalu netālu no jūras krasta Tūjā, darījums nenotika, iemesls: banka neizsniedza kredītu (par to, ka banka neizsniedza kredītu, tika laikus paziņots), pārdevējs ir radinieks, un viņš apgalvo, ka tā bija rokasnauda un šī nauda nevar tikt atmaksāta. Vai iespējams saņemt atpakaļ iemaksu par zemi? Līgums netika parakstīts, jo esam radinieki. Milzīgs paldies.

A
atbild:
19. decembrī, 2022
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

No situācijas apraksta nav skaidri saprotams, ar kādu mērķi jūs veicāt iemaksu par zemi (un par kuru zemes gabalu): kā rokasnaudu vai kā pirkuma maksas daļu. Tā kā rakstveida līgums netika noslēgts, tad nav skaidri nosacījumi par turpmāko pirkuma maksas samaksu un citiem aspektiem, t.sk. gadījumu, ja pirkums nenotiek, vai to, kādā termiņā pirkuma darījumam ir jānotiek, kas dotu tiesības pārdevējam paturēt veikto iemaksu.

Šeit gan jānorāda, ka likums pirkuma līgumam nenosaka obligātu rakstveida formu, proti, Civillikuma 2004. pants paredz, ka pirkuma līgums uzskatāms par noslēgtu, kad abas puses vienojušās par pirkuma priekšmetu un maksu.

Civillikuma 1725. pants noteic, ka ar rokasnaudu jāsaprot tas, ko, līgumu noslēdzot, viena puse dod otrai ne vien par galīgi noslēgta līguma pierādījumu, bet līdz ar to arī par tā izpildījuma nodrošinājumu.

Savukārt Civillikuma 1731. pants paredz: ja puses norunājušas, ka jau noslēgto līgumu var atcelt, zaudējot rokasnaudu, un ja tādā gadījumā atkāpjas rokasnaudas devējs, tad viņš to zaudē, bet, ja atkāpjas pretējā puse, tad viņai jāatdod rokasnauda divkāršā apmērā. Šis noteikums piemērojams, ja līdzēji norunājuši, ka, vienam no viņiem noteiktā termiņā neizpildot savu saistību, otrs atsvabinās no savas saistības.

Līdz ar to minētajā situācijā es aicinātu jūs vērsties pie jurista vai zvērināta advokāta, kurš palīdzētu atbilstoši konkrētās situācijas apstākļiem izvērtēt jūsu iespējas atgūt iemaksāto naudas summu (par ko vienojāties ar pārdevēju). Uzreiz gan jānorāda – tā kā pārdevējs uzskata, ka minētā summa ir rokasnauda un nenotikuša darījuma dēļ nav atmaksājama, naudas atmaksas jautājuma risināšanai būtu jāvēršas tiesā.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 233 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas