Ar ko sākt, lai nopirktu zemes gabalu

J
jautā:
18. augustā, 2020
Veronika

Labdien! Vēlos uzzināt, kā uzsākt zemes daļas pirkšanu. Ir divi zemes gabali, kas atrodas blakus, un īpašnieki savā starpā sarunāja, ka no lielākā zemes gabala tiks pārdota neliela daļa un pievienota mazākajam zemes gabalam. (No vietnes kadastrs.lv izdrukāju (jo ir brīvā formātā) lielā zemes gabala shēmu, kurā atzīmēju plānotā zemes gabala atpirkšanu). Ar ko sākt šo procedūru? Ar pirkuma līgumu? Vai iet pie ģeodēzistiem, lai viņi vispirms norāda plānoto zemes gabaliņu, un tad iet pie notāra? Pārdevējs grib, lai pircējs apmaksā visu procedūru. Pircējs ir ar mieru apmaksāt notāra pakalpojumus, ģeodēzistus, bet vai viņam vajag apmaksāt arī divus jaunus zemes robežu plānus? Paldies! Ceru, ka saprotami izteicu savas domas. Gaidīšu jūsu atbildi.

A
atbild:
31. augustā, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Muižnieks, zvērināts advokāts

Situācijas izklāsta procedūra – vispirms ir jāsāk ar to, ka no zemes gabala, no kura plānots iegādāties atdalīto zemes gabalu, ir juridiski un praktiski jāatdala šis zemes gabals, un tas kā atsevišķs īpašums ir jāreģistrē zemesgrāmatā. Paralēli šai procedūrai nav liegts gatavot arī pirkuma līguma projektu. Vispirms ir jāvēršas vietējā pašvaldībā.

Par to, kura puse kādas izmaksas segs, ir jāvienojas pašām darījuma pusēm.