TĒMA: Mājoklis

Kā pareizi veikt dzīvokļu īpašnieku aptauju

J
jautā:
07. augustā, 2020
Līga

Labdien! Vēlējāmies daudzdzīvokļu namā nomainīt mājas kontaktpersonas. Namu pārzinis (no namu apsaimniekotāja) izsniedza veidlapu (pagaidām neiereģistrētu, bez datuma), kurā savācām vairāk nekā pusi dzīvokļu īpašnieku parakstu par mājas kontaktpersonu maiņu. Protams, pašreizējās mājas kontaktpersonas nevēlas tikt mainītas un lūdz namu pārzinim rīkot mājas iedzīvotāju sapulci. Vai šādā gadījumā jāņem vērā jau savāktie paraksti, vai arī iedzīvotāju kopsapulcē var tikt rīkota atkārtota balsošana par šo pašu jautājumu un pieņemts lēmums pēc tās?

A
atbild:
11. augustā, 2020
Inese Helmane
LV portāls
Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācija
Ģirts Beikmanis, valdes priekšsēdētājs

Dzīvokļa īpašuma likuma 18. panta otrā daļa noteic, ka dzīvokļu īpašnieku kopība par savas kompetences jautājumiem lēmumus var pieņemt šādā veidā:

  • dzīvokļu īpašnieku kopsapulcē (19. pants);
  • nesasaucot dzīvokļu īpašnieku kopsapulci – aptaujas veidā (20. pants);
  • citādi savstarpēji vienojoties (21. pants).

Visiem dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumiem ir vienāds juridisks spēks neatkarīgi no tā, kurā no šā panta otrajā daļā minētajiem veidiem tie pieņemti.

Dzīvokļu īpašnieku kopība var noteikt, kuri jautājumi izlemjami tikai dzīvokļu īpašnieku kopsapulcē.

Visi dzīvokļu īpašnieku kopības pieņemtie lēmumi noformējami rakstveidā.

Dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu saprātīgā termiņā, bet ne vēlāk kā viena mēneša laikā no tā pieņemšanas dienas nosūta pārvaldniekam.

Savukārt likuma 20. pants “Dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu pieņemšana, nesasaucot dzīvokļu īpašnieku kopsapulci” nosaka: ja lēmums tiek pieņemts, nesasaucot dzīvokļu īpašnieku kopsapulci, – aptaujas veidā, dzīvokļa īpašnieks, dzīvokļu īpašnieku kopības noteikta persona vai pārvaldnieks katram dzīvokļa īpašniekam nosūta rakstveida lēmuma par izlemjamo jautājumu projektu un dokumentus, kas saistīti ar lēmuma pieņemšanu, kā arī norāda termiņu, kādā dzīvokļa īpašnieks var rakstveidā balsot “par” vai “pret” attiecīgā lēmuma pieņemšanu. Termiņš nedrīkst būt īsāks par divām nedēļām pēc lēmuma projekta nosūtīšanas. Ja dzīvokļa īpašnieks noteiktajā termiņā nav sniedzis rakstveida atbildi, uzskatāms, ka viņš balsojis pret lēmuma pieņemšanu.

Par balsošanas rezultātiem dzīvokļa īpašnieks, dzīvokļu īpašnieku kopības noteikta persona vai pārvaldnieks sagatavo balsošanas protokolu un piecu darbdienu laikā nosūta to visiem dzīvokļu īpašniekiem. Balsošanas protokolā norāda:

  • lēmuma projekta nosūtīšanas dienu un dzīvokļu īpašnieku balsošanai noteikto termiņu;
  • pieņemto lēmumu un ar to saistītās balsošanas rezultātus;
  • pēc dzīvokļu īpašnieku pieprasījuma – atšķirīgo viedokļu saturu;
  • citas būtiskas ziņas par balsojumu.

Tā kā no jautājuma ir saprotams, ka aptauju par kontaktpersonu nomaiņu organizējāt uz veidlapas, kas bija neiereģistrēta, bez datuma, nevis likumā noteiktajā kārtībā, iedzīvotāju balsojums nav uzskatāms par likumīgu un spēkā esošu.

Pareizi būtu šo jautājumu vēlreiz izskatīt dzīvokļu īpašnieku kopsapulcē vai veikt aptauju likumā noteiktā kārtībā.