Kā rakstīt naudas summu vārdiem

J
jautā:
08. jūnijā, 2020
Ansis

Kā ir jāraksta naudas summa vārdiem? Vai ir kāds normatīvais akts, kas to nosaka?

A
atbild:
29. jūnijā, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Valsts valodas likuma 23. panta 1. daļa nosaka: oficiālajā saziņā latviešu valoda lietojama, ievērojot spēkā esošās literārās valodas normas. Valodas normas apgūstam skolā. Atsevišķos gadījumos valodnieki pieņem papildu paskaidrojošu regulējumu, kā tas bija, piemēram, 2014. gadā ieviešot eiro.

2014. gada 12. martā Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija atbalstīja ieteikumu turpmāk konsekventi ievērot teksta vienību loģisko secību latviešu valodā un visus valūtas vienību nosaukumus – gan vārdiskos apzīmējumus (lati, dolāri, mārciņas, kronas, jenas, rubļi, eiro, euro u. c.), gan valūtu kodus (LVL, AUD, CAD, NZD, USD, GBP, DKK, NOK, SEK, JPY, RUR, EUR u.c.), gan grafiskos simbolus ($, £, ¥, € u. tml.) – norādīt aiz summas (ar saistīto atstarpi).

Valsts valodas centra 2014. gada 28. janvāra informācijā “ Eiropas vienotā valūta – eiro, euro vai savādāk?” norādīts arī ieteicamais valūtas pieraksta veids:

1) 25,33 EUR (divdesmit pieci eiro un trīsdesmit trīs centi);
2) 25 (divdesmit pieci) eiro;
3) 10 € (desmit eiro).