Labdien! Sakarā ar to, ka, iespējams, tiks slēgtas skolas un pirmsskolas izglītības iestādes, esmu apmulsusi.
Darba devējs, valsts iestāde, apgalvo, ka jāņem slimības lapa, ja nav neviena, kas varētu pieskatīt bērnus. Nesaprotu. Vai tie, kuri atgriežas no vīrusa skartajām valstīm, saņem apmaksātu atvaļinājumu, bet man jāņem slimības lapa?
Vai sakarā ar to, ka tiek izsludināta karantīna, nepienākas apmaksāts atvaļinājums, kas neietekmē ikgadējo atvaļinājumu?
Paldies!
Ārkārtējā situācijā, kad darba veikšana ikdienas režīmā tiek būtiski ietekmēta, primāri būtu ieteicams izvērtēt tādus risinājumus, kas ir saudzīgāki pret darbiniekiem, norāda Labklājības ministrija.
Atbilstoši likumam darbiniekam ir pienākums veikt tos darbus, kurus viņš ir uzņēmies. Savukārt darba devējam ir pienākums nodrošināt tādu darba organizāciju un darba apstākļus, lai darbinieks varētu savu darbu izpildīt.
Piemēram, tie var būt gan darba laika pielāgojumi, gan arī darba izpildes vietas pielāgojumi. Proti – ir iespējams vienoties, piemēram, par nepilna darba laika noteikšanu, par darba veikšanu attālināti vai citiem darba organizēšanas veidiem.
Darbinieks un darba devējs nepieciešamības gadījumā var vienoties arī par tādiem risinājumiem, kas saistīti ar dažāda veida atvaļinājumu izmantošanu. Piemēram, drīkst vienoties par ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma izmantošanu šajā laikā. Darba devējam nav tiesību piespiest darbinieku doties atvaļinājumā bez darba samaksas saglabāšanas. Taču darbinieks var pieprasīt šāda atvaļinājuma piešķiršanu vai arī puses, ņemot vērā ārkārtējo situāciju, var vienoties par šādu atvaļinājumu. Būtiski ir atcerēties, ka par šādu atvaļinājumu netiek maksāts.
Darba likums regulē arī situācijas, kad darbiniekam ir nodrošināma atlīdzības izmaksa, ja darbinieks neveic darbu attaisnojošu iemeslu dēļ. Likumā gan nav sniegts izsmeļošs uzskaitījums, tomēr atsevišķi ar Covid-19 saistītie pasākumi var būt uzskatāmi par attaisnojošu gadījumu, kad darba devējam ir pienākums izmaksāt atlīdzību darbiniekam, kurš neveic darbu.
Dīkstāve ir situācija, kad darba devējs darbinieku nenodarbina vai nepieņem darbinieka darbu. Darba likumā paredzēts, ka atlīdzība ir izmaksājama arī tad, ja notiek dīkstāve. Likums gan nenosaka dīkstāves noteikšanas iemeslus, tādējādi par dīkstāvi ir uzskatāmas visas situācijas, kad darba devējs objektīvu apstākļu dēļ nevar nodarbināt darbinieku vai arī nepieņem darbinieka darbu. Taču, ja dīkstāve radusies darbinieka vainas dēļ, darba devējam atlīdzība nav jāizmaksā.
Valsts ir pieņēmusi dažādus ar ārkartējo situāciju saistītus lēmumus, arī par darbnespējas lapu apmaksu saistībā ar Covid-19. Vairāk informācijas lasiet skaidrojumā “Kā valsts apmaksās slimības lapu Covid-19 situācijā”.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 250 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!