Ja veselības stāvoklis neļauj strādāt nolīgto darbu

J
jautā:
13. janvārī, 2020
Jekaterina

Darbinieks strādā uz dzelzceļa, ir nakts maiņas un īpašie darba apstākļi: vilcienu kustības vadība. Ārodārsts uzrakstīja, ka darbinieks neatbilst veicamajam darbam, nedrīkst strādāt nakts maiņās un ar vilcienu kustības vadību. Darba devējam brīvo vakanču nav. Kādi ir varianti darbiniekam, un vai būs kādas izmaksas?

A
atbild:
20. janvārī, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

Nespēja veselības stāvokļa dēļ veikt nolīgtos amata pienākumus, ko apliecina ārsta atzinums, var tikt risināta divējādi. Darba devējs iespēju robežās var piedāvāt darbiniekam citus darba līguma nosacījumus (nolīgt citu darba laiku, piedāvāt citu amatu un citus darba pienākumus). Vai objektīvu apstākļu dēļ (darbinieka nespēja turpmāk izpildīt darba pienākumus sava veselības stāvokļa dēļ, ko apliecina ārsta atzinums) darba attiecības pārtraukt.

Ja darba devējam nav iespējams darbinieku ar viņa piekrišanu nodarbināt citā darbā, darba devējam ir tiesības darbiniekam uzteikt darba līgumu, ievērojot Darba likuma prasības, kā arī noteiktos uzteikuma aizliegumus un ierobežojumus.

Līdz ar to darba devējs sagatavos darba uzteikumu, pamatojoties uz Darba likuma 101. panta pirmās daļas 7. punktu.

Uzteicot darba līgumu, pamatojoties uz 101. panta pirmās daļas 7. punktu, darbiniekam pienākas Darba likuma 112. pantā noteiktais atlaišanas pabalsts. Pabalsts ir jāizmaksā šādā apmērā:

  • viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie konkrētā darba devēja bijis nodarbināts mazāk nekā piecus gadus;
  • divu mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie konkrētā darba devēja bijis nodarbināts piecus līdz 10 gadus;
  • triju mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie konkrētā darba devēja bijis nodarbināts 10 līdz 20 gadus;
  • četru mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie konkrētā darba devēja bijis nodarbināts vairāk nekā 20 gadus.