TĒMA: Mājoklis

Ja īpašumā tek lietus ūdens no kaimiņa mājas jumta

J
jautā:
16. decembrī, 2019
ludmila

Man pieder vienstāvu māja. Mans kaimiņš blakus uzcēla jaunu divstāvu māju. Attālums starp kaimiņa māju un manu žogu ir 2 metri, attālums no kaimiņa mājas un manas mājas ir 15 metri. Blakus kaimiņa mājai nav lietus kanalizācijas, un viss lietus ūdens no kaimiņa jumta tiek zem manas mājas. Ūdens noplūžu dēļ manā mājā nevar dzīvot, jo tur ir liels mitrums. Kur es varu saņemt palīdzību?

A
atbild:
02. janvārī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Šādā jautājumā vispirms ir jāvēršas attiecīgās pašvaldības būvvaldē, kuras pienākumos ietilpst būvniecības procesa tiesiskuma nodrošināšana. Būvinspektoram, veicot būvniecības kontroli, ir tiesības apskatīt un pārbaudīt būvi būvdarbu laikā. Ja pārbaudes gaitā tiks konstatēts, ka būvdarbi neatbilst būvprojektam un normatīvo aktu prasībām, būvinspektors var pieņemt lēmumu par būvdarbu apturēšanu un pārkāpumu novēršanu. Savukārt, ja būvniecības process ir noslēdzies ar būves nodošanu ekspluatācijā, tad civiltiesiskie strīdi ar kaimiņu būs risināmi tikai civiltiesiskajā kārtībā.

Pamatojums: Būvniecības likuma 7., 12. un 18. pants.