TĒMA: Mājoklis

Vai īrniekiem ir iespēja vērsties pret apsaimniekotāju

J
jautā:
07. novembrī, 2019
Kārlis

Jautājums par apsaimniekotāju un vienlaikus mājas saimnieku. Deviņi no desmit mājas dzīvokļiem tiek īrēti. Visiem ir noslēgts līgums ar mājas saimnieku par mājas apsaimniekošanu. Apsaimniekotājs līgumu neievēro. Vairākkārt lūgts veikt darbus, bet bez rezultātiem. Netiek veikti darbi, kas līgumā noteikti. Cik skatos, tad dzīvokļa īpašniekiem ir tiesības kaut ko mainīt. Vai īrnieki var vērsties pret apsaimniekotāju?

A
atbild:
12. novembrī, 2019
Inese Helmane
LV portāls

Dzīvokļa īpašnieks, viņa tiesības, pienākumi un atbildība ir noteikta Dzīvokļa īpašuma likumā. Dzīvokļu īpašnieku kopības kompetence noteikta šī likuma 16. pantā:

(1) Dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesīga izlemt ikvienu jautājumu, kas attiecas uz kopīpašumā esošo daļu. Dzīvokļu īpašnieku kopība, noslēdzot attiecīgu līgumu, var pilnvarot citu personu izlemt kopības kompetencē esošu jautājumu, izņemot šā panta otrajā daļā minētos jautājumus.

(2) Vienīgi dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesīga pieņemt lēmumu par:

1) kopīpašumā esošās daļas pārgrozīšanu (palielināšanu, samazināšanu);

2) kopīpašumā esošās daļas lietošanas kārtības noteikšanu dzīvokļu īpašnieku starpā;

4) atsevišķā īpašuma robežās esošo dzīvojamās mājas kopīpašuma elementu pārbūves un restaurācijas kārtību;

5) dzīvokļu īpašnieku pirmpirkuma tiesību nodibināšanu un atcelšanu;

6) pilnvarojuma došanu un atsaukšanu;

7) lietošanas tiesību aprobežojumu noteikšanu, ievērojot normatīvo aktu prasības, arī attiecībā uz ūdensapgādes, kanalizācijas, publisko elektronisko sakaru tīklu, siltumenerģijas, elektroenerģijas un gāzes apgādes iekārtu un ietaišu ierīkošanu, būvniecību vai pārvietošanu;

8) kopīpašumā esošās daļas nodošanu lietošanā;

9) kopīpašumā esošās daļas pārvaldīšanas formu;

10) atsevišķu vai visu dzīvojamās mājas pārvaldīšanas darbību uzdošanu pārvaldniekam un to atsaukšanu;

11) dzīvojamās mājas pārvaldīšanas izdevumu noteikšanas un maksāšanas kārtību;

12) citiem jautājumiem, kurus dzīvokļu īpašnieku kopība noteikusi par tādiem, kas ietilpst vienīgi dzīvokļu īpašnieku kopības kompetencē.

Tātad dzīvojamās mājas pārvaldīšanas darbību uzdošana pārvaldniekam un to atsaukšana ir dzīvokļa īpašnieku kompetencē.