Uzņēmuma reorganizācijas gadījumā uzteikums jāizsaka darba devējam

J
jautā:
14. oktobrī, 2019
Tatjana

Labdien! Esmu bērna kopšanas atvaļinājumā. No janvāra vajadzētu atgriezties darbā. Bet saņēmu ziņu no darba, ka veikals tiks slēgts jau novembrī. Tātad man nebūs darba, kur atgriezties. Darba devējs uzstāj, lai rakstu atlūgumu. Kā rīkoties, lai mani finansiāli neapkrāptu? Vai man jāizmaksā kāda darba zaudēšanas kompensācija? Vai, uzrakstot atlūgumu, es to nezaudēšu? Kā ar bērna pabalstiem? Vai tos es arī zaudēšu?

A
atbild:
22. oktobrī, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Ja notiek uzņēmuma reorganizācija, darba devējam ir darbiniekiem jāuzsaka darba līgums, pamatojumā norādot Darba likuma 101. panta pirmās daļas 10. punktu. Attiecīgi šādās situācijās likums nosaka Darba devēja pienākumu izmaksāt atlaišanas pabalstu 112. pantā noteiktajos apmēros:

1) viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts mazāk nekā piecus gadus;

2) divu mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts 5–10 gadus;

3) triju mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts 10–20 gadus;

4) četru mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts vairāk nekā 20 gadus.

Ja pati kā darbinieks iesniegsiet darba līguma uzteikumu, likums izmaksāt atlaišanas pabalstu darba devējam neuzliek.

Vecāku pabalstu piešķir līdz bērna viena gada vai pusotra gada vecumam nemainīgā apmērā, ja pabalsta piešķiršanas laikā esat bijusi nodarbināta. Arī bērna kopšanas pabalstu 171 eiro apmērā valsts maksā līdz bērna pusotra gada vecumam. Tas nozīmē, ka darba zaudēšana pabalstu saņemšanas laikā VSAA izmaksājamos pabalstus neietekmēs.