TĒMA: Mājoklis

Kurai personai īpašniekam ir jānodrošina īres tiesības

J
jautā:
05. septembrī, 2019
Jānis

Vai man kā dzīvokļa izīrētājam (īpašniekam) ir pienākums izmitināt dzīvoklī īrnieka sievas pilngadīgo bērnu kā ģimenes locekli un nodrošināt īres tiesības šim bērnam? Pats īrnieks ir miris. Ar īrnieku ir īres līgums vēl uz deviņiem gadiem. Īrnieka sievai ir tiesības izmantot dzīvokli kā īrnieka laulātajai ģimenes loceklei (līgumā norādīts vārds, uzvārds un personas kods). Sievas bērnam ir 19 gadi. Bērns ir no kopdzīves ar citu personu (nav paša mirušā īrnieka bērns).

A
atbild:
06. septembrī, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Artūrs Lielgalvis, zvērināts advokāts

Precizēsim, ka nevis izīrētājam ir pienākums izmitināt, bet gan īrniekam ir tiesības vai nav tiesības izmitināt bērnu kā ģimenes locekli īrētā īpašumā. Likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 9. panta 1. daļa noteic, ka īrniekam ir tiesības izmitināt pilngadīgos bērnus, kuriem nav savas ģimenes, rakstveidā par to informējot izīrētāju. Savukārt likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 14. panta 4. daļa noteic, ka īrnieka nāves gadījumā pilngadīgais ģimenes loceklis ir tiesīgs prasīt līguma pārslēgšanu, nemainot līguma noteikumus (ja tam piekrīt pārējie ģimenes locekļi). Atbilstoši norādītajām likuma normām var vērtēt, vai pilngadīgajam bērnam ir tiesības lietot dzīvojamo platību, un attiecīgajā gadījumā pieprasīt personai pārtraukt izmantot dzīvojamās telpas, ja tai nav tiesības tās lietot.