Likums paredz atvaļinājuma pagarināšanu par svētku dienām

J
jautā:
22. augustā, 2019
Inese

Labdien! Radās konflikts ar darba devēju par svētku dienu pārcelšanu, ja tās iekrīt atvaļinājumā. Vēlējos noskaidrot: ja atvaļinājums ir paņemts no 23.12.2019. līdz 29.12.2019., kā tiek pārceltas trīs svētku dienas (24., 25., 26. decembris)? Darba devējs apgalvo, ka svētku dienas tiek pārceltas uz 30., 31. decembri un 1. janvāri. Pakonsultējos ar cita uzņēmuma grāmatvedību un personāldaļu, tur apgalvo: ņemot vērā, ka 31. decembris un 1. janvāris arī ir svētku dienas, atvaļinājuma laikā iekritušās 3 svētku dienas tiek pārceltas uz 30. decembri, 2. un 3. janvāri, kas ir trīs tuvākās darba dienas pēc atvaļinājuma, jo svētku dienu nevar pārcelt uz citu svētku dienu. Tātad, ja ir atvaļinājums no 23.12.2019. līdz 29.12.2019., uz kurām dienām tiek pārceltas 3 svētku dienas?

A
atbild:
18. oktobrī, 2019
Linda Ņikona
LV portāls

Saskaņā ar Darba likuma 149. panta pirmajā daļā noteikto ikvienam darbiniekam ir tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Šāds atvaļinājums nedrīkst būt īsāks par četrām kalendāra nedēļām, neskaitot svētku dienas. Savukārt atbilstoši Darba likuma 149. panta otrajai daļai, darbiniekam un darba devējam vienojoties, ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu kārtējā gadā var piešķirt pa daļām, taču viena no atvaļinājuma daļām kārtējā gadā nedrīkst būt īsāka par divām nepārtrauktām kalendāra nedēļām.

Ja atvaļinājuma laikā ir svētku dienas, likums paredz atvaļinājuma pagarināšanu par svētku dienām. Turklāt, ja svētku dienas iekrīt sestdienā vai svētdienā un tiek pārceltas uz darba dienām, atvaļinājuma apmaksājamo darba dienu skaits var palielināties. Šīs darba dienas apmaksā, piemērojot Darba likuma 74. panta 8. daļā noteiktajam, ka par ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma laiku izmaksājamās samaksas summu aprēķina, dienas vai stundas vidējo izpeļņu reizinot ar darba dienu vai stundu skaitu atvaļinājuma laikā.

Jūsu norādītais atvaļinājuma periods ir no 23.12.2019. līdz 29.12.2019. (septiņas dienas jeb viena kalendāra nedēļa). Pēdējā atvaļinājuma diena būtu 29.12., bet, cik noprotams, Jūs vēlaties atvaļinājumu pagarināt par valsts noteiktajām svētku dienām (24., 25., 26. decembri). Tas nozīmē, ka atvaļinājums pagarinās par trīs dienām (30.12., 31.12., 01.01.). Bet, tā kā arī 31.12.un 01.01. ir svētku dienas, atvaļinājums tiek pagarināts vēl par 2 dienām (02.01., 03.01.). Līdz ar to pēdējā atvaļinājuma diena būs 03.01. Ja Jums ir normālais darba laiks, tad 04.01. un 05.01. attiecīgi ir atpūtas dienas (sestdiena, svētdiena) un uz darbu jānāk tikai 06.01.

Ja Jūs strādājat pēc grafika, uz darbu jānāk grafikā noteiktajā dienā, sākot ar 04.01.