Vai e-komercijai vajag atļauju

J
jautā:
14. augustā, 2019
Valters

Esmu Latvijas pilsonis un vēlos izveidot interneta veikalu, kura mērķauditorija būtu ASV, ar laiku arī citas pasaules valstis. Ja pareizi saprotu, jāsāk ar Uzņēmumu reģistru un pēc tam interneta veikals jāreģistrē kā struktūrvienība. Vai man ir nepieciešama pārdošanas licence? Kas man jāievēro, lai īstenotu tā dēvēto “drop shipping” biznesa modeli?

A
atbild:
16. augustā, 2019

Ekonomikas ministrija informē, ka LV portāla lasītājam praktiski īstenojamie soļi ir šādi:

  • uzņēmuma reģistrēšana Uzņēmumu reģistrā;
  • saimnieciskās darbības un struktūrvienības (arī tīmekļa vietnes) reģistrēšana Valsts ieņēmumu dienestā (VID);
  • tīmekļa vietnes izveide atbilstoši distances tirdzniecību reglamentējošo normatīvo aktu prasībām.

E-komercijas veikšanai kā tādai īpaša atļauja (licence) NAV vajadzīga. Tālākajā procesā svarīgi ir tas, ar kādām preču grupām ieplānota tirdzniecība. Piemēram, ja pārdotas tiks preces, kuru apritei nepieciešama licence, tad tāda būs jāsaņem (piemēram, tirdzniecībai ar akcizētām precēm). Līdz ar to jums jāiepazīstas ar normatīvajiem aktiem, kas nosaka konkrēto preču izplatīšanu.

Par tirdzniecības regulējumu kopumā runājot, norādām, ka saistību tiesības tirdzniecības darījumos vispārīgi tiek reglamentētas Civillikumā. Tāpat ikvienam komersantam sava komercdarbība jāveic saskaņā ar to vispārējo tiesību normu kopumu, kas ir noteikts Latvijas Republikas normatīvajos aktos un veido komercdarbības vides tiesisko regulējumu, proti, jāievēro prasības attiecībā uz:

  • komercdarbības reģistrēšanu un veikšanu;
  • finanšu plūsmas uzskaiti un nodokļu nomaksu;
  • gada pārskatu iesniegšanu;
  • darba devēja un darbinieka darba tiesiskajām attiecībām;
  • darba aizsardzību darbavietā;
  • sanitāro normu ievērošanu komercdarbības veikšanas vietā;
  • būvnormatīvu un ugunsdrošības prasībām;
  • godīgas konkurences ievērošanu;
  • patērētāju tiesību ievērošanu u. c.

Papildus e-komercijai saistošs ir šāds tiesiskais regulējums, ar ko var iepazīties PTAC mājaslapā.

Vienlaikus jāņem vērā: tā kā tiek plānota pārrobežu tirdzniecība, arī uz ASV, šādā situācijā jāiepazīstas un būs jāievēro arī tās valsts likumdošana (piemēram, patērētāju tiesību aizsardzības jomā), kurā tiks veikta tirdzniecība.