TĒMA: Nodokļi

Nekustamā īpašuma iegādes vērtība nodokļa aprēķinam

J
jautā:
10. jūlijā, 2019
Anete

Ar Centrālās zemes komisijas lēmumu, pabeidzot reformas, ieguvu īpašumā zemes gabalu, kuru vēlos sadalīt 4 gabalos un pārdot. Kā aprēķināt nodokli par nekustamā īpašuma pārdošanu? Kāda ir nekustamā īpašuma iegādes vērtība, un kā to noteikt katram atdalītajam zemes gabalam?

A
atbild:
12. jūlijā, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pārdodot nekustamos īpašumus, no gūtā ienākuma jāmaksā 20% nodoklis. Ienākumu nosaka, no īpašuma pārdošanas cenas atņemot tā iegādes vērtību.

Ja zeme tiek sadalīta vairākos gabalos un šie nekustamie īpašumi tiek pārdoti kā atsevišķi īpašumi, atdalīto nekustamo īpašumu iegādes vērtība tiek noteikta no visas kopējās nekustamā īpašuma iegādes vērtības proporcionāli katra atdalītā īpašuma platībai no kopējās platības.

Pārdodot atdalītu nekustamo īpašumu, iegādes vērtībā var iekļaut nekustamā īpašuma atdalīšanas izdevumus.

Ja nekustamais īpašums iegūts, atjaunojot īpašuma tiesības, par iegādes vērtību uzskata nekustamā īpašuma kadastrālo vērtību pārdošanas gada 1. janvārī.

Konkrēta informācija, kā tiks aprēķināts nodoklis un kad tas jāsamaksā, jānoskaidro Valsts ieņēmumu dienestā. Informācija saziņai atrodama dienesta mājaslapā.