TĒMA: Nodokļi

Nodokļa atvieglojums par nestrādājošu laulāto

J
jautā:
18. jūnijā, 2019
Zaiga

Labdien! Atrodos bērnu kopšanas atvaļinājumā un esmu arī darbiniece kādā uzņēmumā. Vai vīrs mani var ņemt savā apgādībā? Jo ieņēmumus strādājot neiegūstu. Bērns jau ir vīra apgādībā. Paldies!

A
atbild:
27. jūnijā, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz nodokļa maksātājam papildu atvieglojumu par tāda nestrādājoša laulātā uzturēšanu, kura apgādībā ir:

  • bērns vecumā līdz trim gadiem;
  • trīs vai vairāk bērni līdz 18 gadu vecumam vai līdz 24 gadu vecumam, no kuriem vismaz  viens  ir  jaunāks  par  septiņiem  gadiem,  kamēr  bērns  turpina izglītības iegūšanu;
  • pieci bērni līdz 18 gadu vecumam vai līdz 24 gadu vecumam, kamēr bērns turpina izglītības iegūšanu.

Par apgādībā esošu nestrādājošu laulāto uzskata personu, kura nesaņem ar nodokli apliekamus ienākumus vai bezdarbnieka pabalstu (stipendiju), nav reģistrējusies komercreģistrā kā individuālais komersants vai Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicēja, nav zemnieku saimniecības īpašnieks vai komercsabiedrības valdes vai padomes loceklis, vai prokūrists, kā arī cita persona, kas ieņem amatu, kurš dod tiesības uz atlīdzību.

Nestrādājošu laulāto vīrs var ierakstīt nodokļa grāmatiņā kā apgādājamo no dienas, kad piedzimis bērns.