Trešās valsts pilsoņa iespējas strādāt

J
jautā:
12. jūnijā, 2019
Rūta

Labdien! Mans draugs ir trešās valsts pilsonis. Viņš vēlas strādāt Latvijā. Bet ir vajadzīgs uzņēmuma īpašnieks, kas viņu pieņem darbā. Vai šajā jautājumā iespējams saņemt kādu palīdzību?

A
atbild:
28. jūnijā, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Informāciju par uzturēšanās un darba atļauju izsniegšanas kārtību, kā arī trešo valstu pilsoņu nodarbināšanu varat uzzināt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes mājaslapā.

Darbā pieņemšanas procedūra atšķiras atkarībā no tā, uz kādu laiku darba devējs vēlētos nodarbināt trešo valstu pilsoni.

Trešo valstu pilsoņu īstermiņa nodarbinātība:

  • darba devējs reģistrē vakanci Nodarbinātības valsts aģentūrā, ja nodarbinātība paredzēta uz darba līguma pamata;
  • darba devējs iesniedz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē ielūguma pieprasījumu (kopā ar darba līgumu vai tā projektu un ārzemnieka izglītības dokumentiem);
  • ārzemnieks Latvijas Republikas diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā ārvalstī iesniedz dokumentus vīzas pieprasīšanai. Informācija par tiesībām uz nodarbinātību tiek iekļauta vīzā;
  • ārzemnieks reģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā kā nodokļu maksātājs.

Trešo valstu pilsoņu ilgtermiņa nodarbinātība:

  • darba devējs reģistrē vakanci Nodarbinātības valsts aģentūrā, ja nodarbinātība paredzēta uz darba līguma pamata;
  • darba devējs iesniedz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē izsaukuma pieprasījumu (kopā ar darba līgumu vai tā projektu un ārzemnieka izglītības dokumentiem);
  • ārzemnieks Latvijas Republikas diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā ārvalstī iesniedz dokumentus, lai saņemtu uzturēšanās atļauju ar tiesībām uz nodarbinātību;
  • uzturēšanās atļauju ar tiesībām uz nodarbinātību izsniedz Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde;
  • ārzemnieks reģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā kā nodokļu maksātājs.

Par darba iespējām, ja ir uzturēšanās atļauja, var interesēties arī Nodarbinātības valsts aģentūrā.