TĒMA: Nodokļi

Nodokļa likme ienākumam no zemes pārdošanas – 20%

J
jautā:
10. jūnijā, 2019
Sarmīte

Ja pensionārs pārdod savu zemes gabalu, vai un cik liels ir ienākuma nodokļa procents?

A
atbild:
18. jūnijā, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja pārdots nekustamais īpašums, var būt gan situācija, kad no gūtā ienākuma ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis, gan situācija, kad nodoklis nav jāmaksā. Vispārējā gadījumā no gūtā ienākuma ir jāmaksā 20% nodoklis. Šī nodokļa pienākums, arī atbrīvojumi nav atkarīgi no tā, vai nekustamo īpašumu pārdod pensionārs, strādājošais, trūcīgs vai bagāts cilvēks. Visiem nodoklis ir ienākumam no kapitāla pieauguma, ja tāds veidojas un ja nav nodokļa atbrīvojuma. Kapitāla pieaugumu nosaka, no zemes gabala pārdošanas cenas atņemot tā iegādes vērtību.

Likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” nosaka gadījumus, kad nodoklis nav jāmaksā (ja tas ir vienīgais īpašums; likumā noteiktos gadījumos, ja pārdod lauksaimniecības zemi). Veicot darījumu ar nekustamo īpašumu, par nodokļa piemērošanu vislabāk ir painteresēties Valsts ieņēmumu dienestā. Tas jādara tāpēc, lai noskaidrotu, vai nodoklis būs jāmaksā vai varbūt Jūsu gadījumā ir piemērojams kāds no likumā noteiktajiem atbrīvojumiem. Turklāt ienākuma guvējam ir jāzina, kādos termiņos jāiesniedz deklarācija no kapitāla pieauguma un nodoklis jāsamaksā, jo tas ir atkarīgs no gūtā ienākuma summas.

Skaidrojoša informācija par ienākuma nodokli no kapitāla pieauguma atrodama Valsts ieņēmumu dienesta tīmekļa vietnē.