E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16997
Lasīšanai: 2 minūtes

Veicot grozījumus koplīgumā, jāievēro procesuālā kārtība

J
jautā:
14. maijā, 2019
Andris

Rakstu saistībā par darba samaksas samazināšanu. Uzņēmumā darba samaksu veido pamatalga, kas noteikta darba līgumā, un piemaksas procentos no pamatalgas, kas atrunātas darba koplīgumā. Darba devējs būtiski samazināja piemaksas procentos, mainot iepriekš koplīgumā noteiktos kritērijus ar 1. aprīli, taču darbiniekus par izmaiņām informēja 13. maijā, tas ir, pēc darba samaksas par aprīli izmaksāšanas, kad jau ir piemērota jaunā piemaksu procentu likme, pašus grozījumus parakstot 10. maijā. Vai darba devējs drīkst veikt šādus darba samaksu ietekmējošus grozījumus darba koplīgumā ar atpakaļejošu datumu? Vai darba devējam ir jāinformē darbinieki par grozījumiem darba koplīgumā, kad tiek samazināta vai mainīta darba samaksa, un cik dienu iepriekš ir jāinformē darbinieki?

A
atbild:
28. maijā, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba koplīguma regulējums ir atrunāts Darba likuma B daļā “Darba koplīgums.

Ir svarīgi iepazīties ar konkrētā koplīguma saturu un izvērtēt nosacījumus koplīguma grozīšanai.  Vienpusējā kārtā, iepriekš neinformējot darbiniekus, koplīguma saturu darba devējs grozīt nevar, tāpat kā nevar neievērot koplīguma noteikumus.

Darba likuma 17. panta otrajā daļā ir noteikts, ka bez īpašas norunas darba koplīguma puses:

  1. darba koplīguma spēkā esamības laikā atturas no pasākumiem, kas vērsti uz vienpusēju tā noteikumu grozīšanu, ja normatīvajos aktos vai darba koplīgumā nav noteikts citādi;
  2. gādā, lai darba koplīguma noteikumus ievērotu un pildītu gan darba devējs, gan darbinieki.

Savukārt 23. pants, kas reglamentē darba koplīguma noteikumu grozīšanu, paredz, ka koplīguma noteikumus tā spēkā esamības laikā puses groza šajā koplīgumā noteiktajā kārtībā. Ja šāda kārtība nav noteikta, to dara Darba likuma 21. pantā paredzētajā kārtībā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 140 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU