E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16878
Lasīšanai: 4 minūtes

Virsstundas un darbs svētku dienās – vai pienākas trīskārša darba samaksa

J
jautā:
03. maijā, 2019
Una

Labdien! Strādāju uzņēmumā, un piedāvāja strādāt virsstundas, es pati tam piekritu. Interesē apmaksa par šīm stundām. Piemēram, aprīlī ir trīs svētku dienas, divās svētku dienās man bija paredzēta maiņa, vienā svētku dienā es nācu strādāt virsstundas. Kā aprēķinās apmaksu par šīm dienām? (Vai būs reiz 3?) Kā arī, strādājot virsstundas, nācās atrasties darbavietā 11 dienas pēc kārtas, bet tikai 3 dienas pēc kārtas strādāju virsstundas (pēc savas maiņas neejot mājās, bet ar atpūtas brīžiem), tad divas dienas nācu tikai uz virsstundām (savās brīvdienās), tad atkal divas dienas strādāju virsstundas (pēc savām maiņām), bet tad vienkārši maiņu. Kā tas viss tiks aprēķināts? Liels paldies jau iepriekš!

A
atbild:
10. maijā, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Uz Jūsu jautājumu sniegt precīzu atbildi nav iespējams, jo nav zināmi vairāki svarīgi aspekti. Tādēļ sniegtā atbilde sniegs Jums priekšstatu par darba samaksas veidošanās principiem.

Par virsstundu apmaksu

Virsstundu apmaksā ir svarīgi sekojoši nosacījumi:

  1. Jūsu darba līgumā nolīgtais darba laika veids – normālais vai summētais.
  2. Darba devēja rakstveida nozīmējums – rīkojums strādāt virsstundas.

Ja Jums ir nolīgts summētais darba laiks (ko var pirmšķietami pieņemt no norādes jautājumā, ka strādājat uzņēmumā), tad darba samaksa par virsstundām būs atbilstoši Jums noteiktajam pārskata periodam. Vairāk par šo tēmu lasiet e-konsultācijā “Summētais darba laiks un virsstundas.

Par darba samaksu svētku dienās

Darba samaksu svētku dienās regulē Darba likuma 144. panta otrā daļa, kas nosaka: “Ja nepieciešams nodrošināt nepārtrauktu darba gaitu, atļauts nodarbināt darbinieku svētku dienā, piešķirot viņam atpūtu citā nedēļas dienā vai izmaksājot atbilstošu atlīdzību.”

Ar atbilstošu atlīdzību ir saprotams Darba likuma 68. panta pirmās daļas regulējums. Tas paredz, ka darbinieks, kas veic darbu svētku dienā, saņem piemaksu ne mazāk kā 100 procentu apmērā no viņam noteiktās stundas vai dienas algas likmes, bet, ja nolīgta akorda alga, – ne mazāk kā 100 procentu apmērā no akorddarba izcenojuma par paveiktā darba daudzumu.

Tātad darba devējam ir divas iespējas atlīdzināt darbu svētku dienā:

  • darbiniekam darbs svētku dienā tiek kompensēts ar piemaksu;
  • viņam pienākas cita apmaksāta atpūtas diena.

Par trīskāršu darba samaksu

Trīskārša samaksa noteiktās situācijās attiecas uz nodarbinātajiem, kam darba līgumā noteikts normālais darba laiks. Proti, Darba likuma 68. pantā ir noteikts, kādas ir piemaksas par virsstundu darbu un darbu svētku dienā. Ja darbiniekam vienlaikus iekrīt gan virsstundu darbs, gan darbs svētku dienā, tad par konkrētajām stundām viņa maksa būs 300% no noteiktās stundas likmes.

Savukārt summētā darba laika gadījumā trīskārša samaksa nebūs piemērojama. Ja darbinieks strādā svētku dienā, piemērojama piemaksa 100% apmērā par darbu svētku dienā. Ja konkrētajā mēnesī virs normālā darba laika ir nostrādātas X virsstundas, pienākas 100% piemaksa par X virsstundām. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 243 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU