TĒMA: Nodokļi

Reģistrējot saimniecisko darbību, norāda jomu, kurā strādās

J
jautā:
09. janvārī, 2019
Zane

Plānoju reģistrēties kā pašnodarbinātā un uzsākt pelnīt, šujot personalizētas virtenes, auduma maisiņus utt. Šūšanas prasmes esmu apguvusi pašmācības ceļā, manas prasmes neapliecina šuvējas vai mākslinieces profesiju apliecinošs dokuments. Vai varu reģistrēties kā pašnodarbinātā? Kāds profesijas kods no profesiju klasifikatora būtu norādāms iesniegumā VID?

A
atbild:
10. janvārī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Kā saimnieciskās darbības veicējam jāreģistrējas pirms saimnieciskās darbības uzsākšanas, norādot jomu, kurā tiks veikta saimnieciskā darbība.

Likumā Par nodokļiem un nodevām noteikts, ka nodokļu maksātājam ir jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestam informācija par saimnieciskās pamatdarbības veidu atbilstoši saimnieciskās darbības statistiskās klasifikācijas kodiem – NACE.

NACE kodu klasifikators pieejams Centrālās statistikas pārvaldes mājaslapā.

Profesionālo kvalifikāciju apliecinošs dokuments noteikti ir nepieciešams reglamentētajās profesijās (veselības aprūpē u. c.), kurās atbilstoša izglītība ir obligāta. Dažādu izstrādājumu darināšanai, šūšanai nav

nepieciešams īpašo kvalifikāciju apliecinošs dokuments.

Informācija saimnieciskās darbības veicējiem – par reģistrēšanos, grāmatvedības kārtošanu, nodokļiem – atrodama Valsts ieņēmumu dienesta mājaslapā.