TĒMA: Mājoklis

Ja troksni rada kaimiņa siltumsūkņi

J
jautā:
07. decembrī, 2018
Vilnis Apsītis

Vai starp privātmājām Rīgā – attālums starp māju logiem apmēram 8 metri – var uzstādīt siltumsūkņa divus ārējos blokus, kas sildīšanas režīmā rada ievērojamu diskomfortu trokšņa un vibrācij dēļ, īpaši brīvdienās un rīta un vakara stundās? Vai būvnormatīvi regulē siltumsūkņa ārējo bloku uzstādīšanu pie privātmājām, ņemot vērā arī kaimiņu dzīves apstākļu kvalitāti?

A
atbild:
17. decembrī, 2018
Inese Helmane
LV portāls
Rīgas pilsētas būvvalde
Edgars Butāns, Vadītāja biroja sabiedrisko attiecību projektu vadītājs

Ņemot vērā, ka bloki ir iekšējo tīklu noslēgums, kas izvietots ārpusē, bet iekšējie tīkli būvvaldē nav jāsaskaņo, tad šajā gadījumā strīds par troksni jārisina kaimiņiem savstarpēji. Var lūgt arī Veselības inspekcijas pārbaudi.

Ja būvniecības radītais troksnis traucē apkārtējiem iedzīvotājiem, nepieciešams sazināties ar pašvaldības policiju.

Kas attiecas uz trokšņu līmeni, 2014. gadā Satversmes tiesa atcēla Rīgas domes saistošo noteikumu punktu, kas paredzēja atbildību par trokšņošanu, tomēr tas nenozīmē, ka miera traucēšana ir atļauta. Sīkāk par Satversmes tiesas spriedumu lasiet šeit.

Lai gan vairs nepastāv trokšņošanas aizliegums, tomēr joprojām ir spēkā citi normatīvie akti. Rīgas pašvaldības policija katru gadījumu izvērtē individuāli. Praksē visbiežāk pirmajā izsaukumā tiek izteikts brīdinājums. Savukārt, ja izsaukumi atkārtojas, ir pamats trokšņotājus saukt pie atbildības par sīko huligānismu. Par minēto pārkāpumu Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā ir paredzēts sods no 70 līdz 500 eiro apmērā.