Kad piešķir papildatvaļinājumu par bērnu

J
jautā:
16. novembrī, 2018
Lauma

Labdien! Sakiet, lūdzu, uzņēmumā strādāju no 01.10.2018., vai man pienākas viena papildatvaļinājuma diena šajā uzņēmumā 2018. gadā saskaņā ar Darba likuma 151. pantu “Papildatvaļinājums
3) darbiniekiem, kuru aprūpē ir mazāk par trim bērniem vecumā līdz 14 gadiem, – ne mazāk par vienu darba dienu”?

A
atbild:
26. novembrī, 2018
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darbiniekam gan atvaļinājumu, gan papildatvaļinājumu piešķir par nostrādāto laiku, nevis par konkrēto gadu. Tāpēc saistībā ar atvaļinājumu runā par darbinieka individuālo darba gadu. Tas sākas ar darba līguma noslēgšanas dienu un ilgst līdz nākamajam gadam. Ja Jūsu darba līgums ir noslēgts 01.10.2018., tad Jūsu individuālais darba gads ilgs līdz 30.09.2019. Pēc tam sāksies nākamais individuālais darba gads.

Šī perioda laikā par 11 darba attiecību mēnešiem Darba likums dod tiesības darbiniekam pat saņemt četras kalendāra nedēļas ilgu atvaļinājumu. Tiesības uz atvaļinājumu rodas pēc 6 darba attiecību mēnešiem.

Līdzīgi ir ar papildatvaļinājumu par bērniem, ko nosaka Darba likuma 151. pants. Papildatvaļinājumu par bērnu/bērniem attiecīgā apmērā piešķir uz darbinieka iesnieguma pamata individuālā darba gada ietvaros. Šo papildatvaļinājumu darbinieks var prasīt pēc nepieciešamības un paša izvēles, ja vien Jūsu darbavietā nav noteikta īpaša papildatvaļinājumu izmantošanas kārtība.

Tātad periodā no 01.10.2018. līdz 30.09.2019. Jūs varat izvēlēties laiku, kad prasīt papildatvaļinājuma par bērnu piešķiršanu.