TĒMA: Nodokļi

Ceļa servitūts un nekustamā īpašuma nodoklis

J
jautā:
10. aprīlī, 2018
Romāns

Starp īpašumiem uz manas zemes tika izveidots koplietošanas ceļš, 26 kvadrātmetri, it kā jau nav daudz. Koplietošanas ceļu ierīkoja, jo vajadzīgs tas bija LDZ, un LDZ atbild par tā kopšanu, kā rakstīts līgumā. Jautājums: kāpēc man ir vēl joprojām jāmaksā zemes nodoklis par visu teritoriju, ja koplietošanas ceļš ir ceļš, pa kuru brauc visi un staigā visi?

A
atbild:
17. aprīlī, 2018
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Muižnieks, zvērināts advokāts

Atbilstoši Civillikuma 1156. panta nosacījumiem ceļa servitūts ir reālservitūts, kas tiek nodibināts konkrētam īpašumam par labu, nevis kādai personai par labu. Ar ceļu servitūta nodibināšanu par labu citam īpašumam neizbeidzas šī zemes īpašnieka platības (ceļa servitūta) īpašumtiesības, līdz ar to zemes īpašniekam arī ir jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis.

Savukārt Civillikuma 1151. pants nosaka, ka servitūta ceļš ir jāuztur servitūta lietotājam. Līdz ar to lietotājam ir pienākums uzturēt ceļu kārtībā. Ja viņš to nedara, zemes īpašnieks var celt pret servitūta izlietotāju prasību tiesā.