Štatu samazināšanas gadījumā izmaksā atlaišanas pabalstu

J
jautā:
01. februārī, 2018
Antra

Labdien! Man ir darba līgums uz nenoteiktu laiku, bet mani grib atbrīvot sakarā ar štatu samazināšanu, jo darbā atgriežas skolotāja no dekrēta atvaļinājuma. Vai tas uzskatāms par štatu samazināšanu?

A
atbild:
06. februārī, 2018
Zaida Kalniņa
LV portāls

Štatu samazināšana ir darba devēja rakstveida uzteikums, pamatojoties uz Darba likuma 101. panta pirmās daļas 9. punktu

Uzteikums darbiniekam, pamatojoties uz darbinieku skaita samazināšanu, nevar būt saistīts ar cita darbinieka, kas izmantojis BKA, atgriešanos.

Izrietoši no darba likuma 40. un 97. panta jebkura vienošanās ar darba devēju par izmaiņām darba līgumā (piemēram, jauni darba pienākumi, cits darba laiks, cita darba samaksa)  ir noformējama rakstveidā

Ja, noslēdzot darba līgumu vai mutiski vienojoties par izmaiņām darba līgumā, nav ievērota tā rakstveida forma, darbiniekam ir tiesības prasīt darba līguma vai vienošanās izteikšanu rakstveidā. Šai nolūkā darbinieks var izmantot jebkurus pierādījumus, kas attiecas uz darba tiesisko attiecību pastāvēšanu un šo attiecību saturu.

Ja darba devējs uzsaka darba līgumu, pamatojoties uz likuma 101. panta pirmās daļas 9. punktu, darbiniekam pienākas atlaišanas pabalsts:

  • viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts mazāk nekā piecus gadus;
  • divu mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts piecus līdz 10 gadus;
  • triju mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts 10 līdz 20 gadus;
  • četru mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts vairāk nekā 20 gadus.