Slimības naudas izmaksai papīra darbnespējas lapa A jāiesniedz katrā darbavietā

J
jautā:
25. decembrī, 2017
Andis

Ja strādā divās darbavietās, kā atmaksā slimības lapu?

A
atbild:
27. decembrī, 2017
Lidija Dārziņa
LV portāls

Par pirmajām 10 slimības dienām (izsniegta darbnespējas lapa A) darba devējs maksā slimības naudu:

  • par otro un trešo slimības dienu – ne mazāk kā 75% apmērā no vidējās izpeļņas;
  • no ceturtās līdz desmitajai slimības dienai – ne mazāk kā 80% apmērā no vidējās izpeļņas.

A lapa ir jāiesniedz abiem darba devējiem. Katrs no darba devējiem aprēķina slimības naudu, pamatojoties uz darbinieka vidējo izpeļņu.

Darba likuma 75. pantā noteikts, ka vidējā izpeļņa aprēķināma par pēdējiem sešiem kalendāra mēnešiem no darba algas, no normatīvajos aktos, darba koplīgumā vai darba līgumā noteiktajām piemaksām, kā arī no prēmijām.

Darba devējs slimības naudu aprēķina par darbnespējas dienām, kurās darbiniekam būtu bijis jāstrādā.

Ja ārsts darbnespējas lapas sagatavo papīra formā, tad šogad vēl darbnespējas lapu A izsniedz vairākos eksemplāros, ja persona strādā pie vairākiem darba devējiem un tai ir vajadzīgas vairākas A lapas. To nosaka Darbnespējas lapu izsniegšanas un anulēšanas kārtības noteikumi Nr. 152.

Ja darbnespēja turpinās, no 11. slimības dienas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) piešķir slimības pabalstu – 80% apmērā no vidējās iemaksu algas. Darbnespējas lapu B ārsts izsniedz vienā eksemplārā, un tā ir jāiesniedz VSAA pabalsta pieprasīšanai.

No 2018. gada 1. janvāra darbnespējas lapas būs elektroniskā formā. Darba devējam Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS) būs pieejami dati par darbinieka darbnespējas periodu (atbrīvojumu no darba), kad darbnespējas lapa būs noslēgta.

Jebkurā gadījumā darba devēji (abi) ir jāinformē par saslimšanu un par to, ka ir izrakstīta darbnespējas lapa. Darba devējs var būt noteicis kārtību, kādā darbinieki informē par attaisnotu neierašanos darbā. To derētu noskaidrot katrā no savām darbavietām.